„Szybka Zebra” – eksperyment Logicznej Alternatywy
11 sekund – tyle trwa jedno „zielone” dla pieszych na przejściu przez Aleje Trzech Wieszczów przy Placu Inwalidów. Żadnemu z uczestników dzisiejszego miejskiego eksperymentu Logicznej Alternatywy nie udało się pokonać pasów w tym czasie, przez jednego z nich nazwanym „czasem marzeń ZIKiT-u”, przez innego – „czasem teleportacji”. Jak dowodzą pomiary przeprowadzone przez przedstawicieli stowarzyszenia, z podobnym problemem mają do czynienia piesi na Rondzie Matecznego.
W odpowiedzi na sygnały mieszkańców, zgłaszających problemy z płynnym przejściem przez pasy na wielu krakowskich przejściach dla pieszych, Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa przeprowadziło dzisiaj ciekawy eksperyment. Na dwóch wybranych skrzyżowaniach – przy Placu Inwalidów i na Rondzie Matecznego – przedstawiciele LA dokładnie zmierzyli, ile trwa jedna zmiana zielonych świateł, a także ile zajmuje przejście przez pasy, stosując się do sygnalizacji świetlnej. Sprawdzili też, ile zajęłoby przejście przez „zebrę” bez zatrzymywania się. W teście przeprowadzonym przez stowarzyszenie wzięły udział osoby, które w różnym tempie przemierzały trasę: sportowiec, student, osoba starsza i troje niedowidzących, ale też przypadkowi przechodnie.
– Wyniki, jakie uzyskaliśmy, potwierdzają to, co sygnalizowali nam Krakowianie – mówi Łukasz Gibała, lider LA. – „Zielone” przy przejściu przez Aleje na Placu Inwalidów trwa zaledwie 11 sekund. W tym czasie jeden z naszych ochotników, mężczyzna na wózku inwalidzkim, nie był w stanie pokonać nawet jednego pasa ruchu i nie zdążył dotrzeć na wysepkę – dodaje. Najszybsza uczestniczka, biegaczka Marta, na płynne (bez zatrzymywania się) pokonanie całego przejścia przez Aleje potrzebowałaby 25 sekund, najwolniejsi, miedzy innymi niepełnosprawni, aż 38. Jeśli stosujemy się do sygnalizacji świetlnej, przejście przez Aleje zajmuje natomiast nieco ponad minutę.
Lider LA zapowiada, że już jutro do ZIKiT-u trafi szczegółowy raport z eksperymentu wraz z apelem, zawierającym propozycje zmian. – Nasze postulaty będą bardzo konkretne i będą dotyczyły obu miejsc, w których przeprowadziliśmy pomiary – zapowiada Ada Siudy z Zarządu LA. Bo również na Rondzie Matecznego organizatorzy eksperymentu zidentyfikowali problemy z przejściem w przypadku dwóch „zebr”. Tam piesi mają kłopot z pokonaniem pasów przez ul. Konopnickiej, idąc od Wadowickiej w stronę Kalwaryjskiej oraz przejścia przez Wadowicką od strony Kamieńskiego w kierunku Konopnickiej. W tym drugim przypadku „zielone” nie zapala się równocześnie dla całego przejścia – na możliwość przejścia przez ostatni odcinek jezdni trzeba czekać ponad minutę.
Organizatorzy podkreślają, że wprowadzenie przez ZIKiT zmian zwiększy nie tylko wygodę, ale też bezpieczeństwo pieszych. – Sam dzisiaj byłem kilkakrotnie świadkiem przebiegania na „czerwonym”, żeby zdążyć na stojący na przystanku autobus czy tramwaj. Oba miejsca, w których robiliśmy testy, to przecież ważne punkty przesiadkowe – mówi Gibała.
Warto dodać, że po zamieszczeniu wczoraj na Facebooku LA informacji o planowanym eksperymencie, a także dzisiaj podczas jego trwania mieszkańcy Krakowa zgłosili kilkanaście przykładów podobnych problematycznych przejść dla pieszych, na przykład przy Nowym Kleparzu czy na Rondzie Grzegórzeckim.
Cały raport z eksperymentu:
Rondo Matecznego
Plac Inwalidów