Oczyszczacz powietrza – zrób go sam!

Nasze działania
07.02.2018

Jak się chronić przed smogiem?

Istnieją dwa podstawowe sposoby chronienia się przed zanieczyszczeniami w powietrzu. Możemy używać maseczek antysmogowych z odpowiednimi filtrami, które zatrzymają szkodliwe pyły (o tym jak samodzielnie wykonać maseczkę przeczytasz TUTAJ). Trudno jednak wymagać od mieszkańców noszenia ich również w domach, a badania pokazują, że ilość szkodliwych substancji wewnątrz mieszkania może nawet dorównywać ich poziomowi na zewnątrz. Tutaj z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza, które można ustawić w pomieszczeniach.

Niestety, profesjonalne oczyszczacze powietrza są często drogie, a nie każdy chce lub może pozwolić sobie na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Dlatego skonstruowaliśmy własny oczyszczacz powietrza, który składa się z niedrogich i ogólnodostępnych elementów. Całość powinna kosztować około 380 zł. Każdy z Was może taki oczyszczacz zbudować samodzielnie w domu – poniżej prezentujemy film instruktażowy oraz opis działań krok po kroku.

Szczegółową instrukcję oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przeczytasz tutaj:

Instrukcja FAQ

Skuteczność oczyszczacza z naszego projektu – eksperyment

Test przeprowadziliśmy 26 stycznia 2018 roku w Krakowie, w warunkach ekstremalnie zanieczyszczonego powietrza. Oczyszczacz umieściliśmy w pokoju o powierzchni 20m2, który przez cały czas pozostawał otwarty na resztę mieszkania. Po przeciwnej stronie pomieszczenia, na parapecie, umieściliśmy miernik jakości powietrza Air Visual Pro. Za oknem na zewnątrz zainstalowany był pyłomierz sieci Airly. Oba urządzenia na bieżąco monitorowały stan powietrza zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Oto jakie wyniki zanotowaliśmy w ciągu 9 godzin testów:

Test oczyszczacza, 26 stycznia 2018 roku

Wyniki były notowane co 15 minut. Zgodnie z legendą, kolorem niebieskim i czerwonym zostały oznaczone wyniki pomiarów odpowiednio pyłów PM10 i PM2,5 wewnątrz pomieszczenia, a kolorem zielonym i fioletowym pyłów PM10 i PM2,5 na zewnątrz.

Chwilę po godzinie 8:00 przewietrzyliśmy solidnie całe mieszkanie, na 15 minut otwierając wszystkie okna, aby wyrównać stężenie pyłów wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. O godzinie 8:30 uruchomiliśmy nasz oczyszczacz powietrza. Poziom pyłów wewnątrz błyskawicznie zaczął spadać – po 15 minutach obniżył się o około połowę. Z każdym kolejnym kwadransem oczyszczacz zbijał stężenie pyłów o kolejne kilkanaście procent w stosunku do poprzedniego pomiaru. W tym samym czasie stężenie pyłów PM2,5 i PM10 na zewnątrz mieszkania utrzymywało się na mniej więcej stałym poziomie, sześciokrotnie przekraczając dopuszczalne polskie normy. O godzinie 14:45 wyłączyliśmy oczyszczacz. Zaledwie po 15 minutach stężenie pyłu PM10 wzrosło czterokrotnie, a po godzinie –siedmiokrotnie.

Jak sprawdzić, że Twój oczyszczacz działa?

  • Sprawdź, czy odpowiednio zamontowałeś wszystkie elementy.
  • Sprawdź, czy całe pudełko jest szczelne.
  • Przykładając kartkę papieru do filtra sprawdź, czy oczyszczacz prawidłowo zasysa powietrze – kartka powinna przylgnąć do filtra.
  • Czynność powtórz przy wylocie wentylatora – tym razem strumień powietrza powinien wypychać kartkę na zewnątrz.

Jeśli ciągle masz wątpliwości, zawsze możesz przyjść do naszego biura (Kraków, ul. Królewska 67 i przetestować swoje urządzenie za pomocą miernika jakości powietrza (uprzedź nas o swojej wizycie, żeby mieć pewność, że miernik będzie dostępny).

Oczyszczacz powietrza zbudowany przez Logiczną Alternatywę dla Krakowa

Masz dodatkowe pytania albo chciałbyś dowiedzieć się więcej – napisz do nas maila na adres biuro@logicznaalternatywa.pl albo dołącz do grupy „Oczyszczacz powietrza – zrób go sam!”.

Skonstruowałeś oczyszczacz? Gratulujemy! Teraz możesz podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi – zapraszamy na grupę „Oczyszczacz powietrza – zrób go sam!”.

Dlaczego trzeba walczyć ze smogiem?

Przeciętny Krakowianin wdycha codziennie ilość szkodliwych substancji odpowiadającą wypaleniu 7 papierosów. Z tego powodu przeciętna długość życia w naszym mieście skraca się o około 43 miesiące. Smog nie tylko powoduje zapalenia spojówek, problemy z gardłem, tchawicą, krtanią i sercem, niższą wagę urodzeniową dzieci, a także nowotwory i niezwykle niebezpieczną przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, ale też zabija rocznie 600 Krakowian. Krakowskie dzieci chorują na astmę oskrzelową prawie trzy razy częściej niż ich rówieśnicy oddychający czystym powietrzem. Wysokie stężenie pyłu PM2,5 może zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 92%.

Chcesz przeczytać więcej o naszych działaniach na rzecz czystego powietrza? Kliknij!