Bezpłatne warsztaty szycia maseczek antysmogowych – podsumowanie
252 uczestników, kilkadziesiąt godzin spędzonych z profesjonalnymi projektantami ubioru i efekt w postaci personalizowanych antysmogowych maseczek, szytych własnoręcznie przez Krakowian. Tak stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dla Krakowa wraz z Pracownią .faron pomaga edukować mieszkańców naszego miasta.
Temat smogu pojawił się w szerszej dyskusji około trzy lata tematu, a wraz z nim próby obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza poprzez wymianę pieców czy darmową komunikację. Wobec braku znaczącej poprawy stanu powietrza w miesiącach zimowych, stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dla Krakowa wraz z pomysłodawcą projektu, Pracownią .faron, postanowiło ruszyć z akcją edukacyjną, której głównym założeniem było pokazanie mieszkańcom Krakowa jak na własną rękę mogą radzić sobie ze smogiem.
– W 2017 roku mieliśmy w Krakowie ponad 130 dni, w których stężenie pyłów PM10 było wyższe od dopuszczalnego. Szycie maseczek antysmogowych to nasza odpowiedź na jeden z największych problemów z jakimi wciąż boryka się miasto – mówi Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa.
W warsztatach wzięły udział 252 osoby, które w trakcie dwugodzinnego spotkania dowiedziały się jak uszyć w pełni spersonalizowaną maseczkę antysmogową, która dzięki systemowi zaszewek ściśle przylega do twarzy i posiada wymienny filtr, który skutecznie zatrzymuje szkodliwy pył.
– Zainteresowanie warsztatami było ogromne. Na każde z ponad czterdziestu przeprowadzonych spotkań zgłaszało się po kilka osób na jedno miejsce. Mieliśmy na zajęciach mamy szyjące maseczki dla dzieci, seniorki, które miały nauczyć się szycia maseczek, aby później przekazać tę wiedzę koleżankom z Klubu Seniora, jak również młodzież, która ma sporą świadomość tematu zagrożeń jakie niesie dla zdrowia smog– podsumowuje Szymon Bałek z Pracowni .faron. – Gorąco zachęcam osoby, które chciałyby uszyć maseczkę w domu do wydrukowania form ze strony www.uszyjmaseczke.pl – dodaje Bałek.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce, a Kraków jest na niechlubnej 11 pozycji. Logiczna Alternatywa dla Krakowa chce kontynuować działania na rzecz poprawy stanu zdrowia mieszkańców Krakowa i dlatego zaprasza do udziału w akcji rozdawania skrzydłokwiatów, której druga edycja odbędzie się na wiosnę 2018 roku.