Drużyna ekspertów Gibały: Alicja Szczepańska
Łukasz Gibała przedstawił kolejną ekspertkę, z którą zamierza współrządzić w razie wygranych wyborów. Jeśli Gibała zostanie prezydentem Krakowa, obowiązki Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania powierzy Alicji Szczepańskiej.
Alicja Szczepańska jest aktywistką ruchów na rzecz praw kobiet, ekspertką w zakresie wsparcia dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych, byłą policjantką i kurator społeczną, która pracuje jako doradca w Miejskim Centrum Informacji Społecznej. W swojej działalności szczególny nacisk kładzie na edukowanie społeczeństwa w kwestiach potrzeb osób wykluczonych i dotkniętych przemocą.
– W Krakowie nie ma kompetentnej osoby, która działałaby w sferze przeciwdziałania dyskryminacji, zwłaszcza na rzecz kobiet oraz grup zagrożonych wykluczeniem, takich jak seniorzy i niepełnosprawni – mówi Łukasz Gibała. Podejście Jacka Majchrowskiego do tego tematu obrazują najlepiej jego własne słowa z pierwszej kampanii prezydenckiej. Zapytany o to, czy w jego urzędzie znajdzie się miejsce dla rzecznika praw kobiet, Majchrowski odpowiedział cynicznie: „Tak. Dla rzecznika praw obojnaków i bezpłciowców też”. – Grupy zagrożone dyskryminacja potrzebują w magistracie swojego rzecznika. Alicja Szczepańska dzięki wieloletniej pracy w policji oraz działaniom wolontariackim na rzecz pokrzywdzonych, stała się w tych kwestiach prawdziwym ekspertem – tłumaczy lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa.
Zadaniem przyszłej Pełnomocniczki w ewentualnym gabinecie Łukasza Gibały będzie przede wszystkim walka z nierównościami społecznymi (ze szczególnym uwzględnieniem kobiet) i pomaganie osobom zagrożonym wykluczeniem (seniorom, niepełnosprawnym), a także wspieranie niezależności światopoglądowej, wprowadzenie dofinansowania do in vitro dla krakowskich rodzin oraz propagowanie idei wolontariatu (przede wszystkim wśród młodych mieszkańców Krakowa).
– W naszym mieście brakuje dokumentów bezpośrednio odnoszących się do przeciwdziałania nierównościom przez władze lokalne. Prezydent potrafi składać deklaracje, np. o przystąpieniu do europejskiej koalicji miast przeciw rasizmowi czy o powołaniu pełnomocnika ds. dyskryminacji, których zwyczajnie nie realizuje – wylicza Szczepańska. Oprócz skutecznej walki z nierównościami, przyszła Pełnomocnik zamierza wprowadzić dofinansowanie in vitro dla krakowskich rodzin. – Mieszkańcy tego oczekują, obywatelski projekt w tej sprawie podpisało 5 tys. osób, podczas gdy radni go odrzucili. Naprawimy ten błąd – deklarują wspólnie z Łukaszem Gibałą. – Kraków powinien także zlikwidować bariery dla osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej. To nasz kolejny kluczowy postulat – zapowiada Szczepańska. – Miasto musi stać się dla tych osób przestrzenią przyjazną. Zdaję sobie sprawę, że rozwiązania infrastrukturalne i procedury nie załatwią wszystkich problemów, dlatego jednym z moich celów jest propagowanie wolontariatu wśród ludzi młodych i uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych, tak aby można było budować wzajemne relacje, które zaprocentują w przyszłości – dodaje.
Na wtorkowej konferencji prasowej Łukasz Gibała ogłosił także, że Alicja Szczepańska zostanie liderem listy jego komitetu do Rady Miasta w okręgu 5. – Wszystkich ekspertów z mojej drużyny łączy pięć cech: są młodzi, niezwiązani z partiami politycznymi, mają ogromną wiedzę i sukcesy w swoich dziedzinach, są społecznie zaangażowani i wreszcie, co bardzo istotne, wszyscy znaleźli się na mojej liście wyłącznie ze względu na swoje kompetencje, a nie koneksje – zaznaczył Gibała.
Prezentacje ekspertów z drużyny Gibały odbywają się od czerwca. Pierwszą z przedstawionych osób była dr hab. Małgorzata Michel, której Łukasz Gibała zamierza powierzyć kwestie bezpieczeństwa w mieście.
Przeczytaj CV Alicji Szczepańskiej: