Jacek Mosakowski nowym ekspertem w drużynie Gibały
Jest młody, ale już ma tytuł naukowy. Jego hobby to gra na wiolonczeli, ale prawdziwą pasją jest krakowska komunikacja, którą zna od podszewki. To także jeden z założycieli Platformy Komunikacyjnej Krakowa – kultowego już serwisu, który zrzesza blisko 55 tysięcy fanów krakowskich autobusów i tramwajów. Jacek Mosakowski dołączył dziś do drużyny ekspertów kandydata na prezydenta Krakowa – Łukasza Gibały.
Uruchomienie kolei miejskiej, gruntowne remonty torowisk tramwajowych i większa liczba podwójnych przystanków autobusowych, częstsze kursy komunikacji do peryferyjnych części miasta i przyspieszenie budowy parkingów P&R – to główne postulaty ogłoszonego dziś eksperta ds. komunikacji. –Musimy skomunikować ze sobą cały Kraków: doprowadzić komunikację miejską m.in. do Strefy Ekonomicznej w Czyżynach, gdzie pomimo wysyłanych od lat petycji nadal nie ma autobusów, ale też do Bodzowa, Zarzecza czy ulicy Mistrzejowickiej, która prowadzi dalej do Zesławic – uważa Mosakowski.
Jacek Mosakowski to jeden z liderów opinii w temacie miejskiej komunikacji. Jest współtwórcą Platformy Komunikacyjnej Krakowa – serwisu, który słynie nie tylko z merytorycznego podejścia do tematu, ale także nietypowych i spektakularnych akcji. Szerokim echem odbił się m.in. happening prasowania w tramwaju Krakowiak, który polegał na sprawdzeniu, czy zainstalowane w nowych pojazdach gniazdka dla pasażerów rzeczywiście działają. Ale działalność Mosakowskiego w PKK to także mnóstwo interwencji, z których skorzystały tysiące pasażerów. To m.in. zakończona sukcesem walka o niskopodłogowe tramwaje linii 52 kursującej do Nowej Huty, wywalczona autobusowa linia nocna z Bieżanowa na Złocień czy przywrócenie na krakowskie ulice linii nr 501. – Cieszę się, że mój ekspert to nie tylko teoretyk, ale przede wszystkim praktyk, który od lat pomaga Krakowianom. Ludzie, którzy chcą działać, pełni energii to kluczowa cecha naszej drużyny ekspertów – mówi Łukasz Gibała.
Przypomnijmy – Jacek Mosakowski to szósta osoba w drużynie Gibały. Jeśli po jesiennych wyborach Łukasz Gibała zostanie prezydentem, to tematem edukacji zajmie się znany krakowski pedagog Artur Ławrowski, pełnomocnikiem ds. zieleni i smogu będzie Łukasz Maślona, kwestie bezpieczeństwa będą działką dr hab. Małgorzaty Michel, a pełnomocnikiem ds. równego traktowania zostanie Alicja Szczepańska. Z kolei za współpracę pomiędzy radami dzielnic a Magistratem odpowiadać będzie radna z Krowodrzy – Agnieszka Wantuch.