Zieleń, powietrze i planowanie przestrzenne: poprawki budżetowe klubu „Kraków dla Mieszkańców”
Klub „Kraków dla Mieszkańców” przygotował pakiet poprawek do przyszłorocznego budżetu miasta. Głosowanie już w styczniu. – Blisko 58 tysięcy Krakowian, którzy zagłosowali na nasz program, dało nam zadanie, jakim jest jego realizacja. Poprawki, które składamy odzwierciedlają nasze priorytety: więcej zieleni, zatrzymanie chaotycznej zabudowy i poprawę jakości powietrza – mówi Łukasz Gibała, lider klubu „Kraków dla Mieszkańców”.
Wśród poprawek klubowych najwięcej jest tych „zielonych”. Radni chcą zwiększenia puli środków na wykupy przez miasto terenów na zieleń o 20 milionów złotych. – To i tak wciąż za mało, naszym zdaniem cała pula środków na wykupy powinna sięgnąć 100 mln zł rocznie, ale na dobry początek wystarczy – komentuje Gibała. Pozostałe poprawki z tej kategorii dotyczą już konkretnych inwestycji. To między innymi konsultacje społeczne i opracowanie koncepcji dla „Zielonej Krupniczej”, parku przy ul. Karmelickiej czy też parku Grzegórzeckiego. – Mieszkańcy bardzo walczyli o te projekty, najwyższy czas, aby w końcu rozpocząć konkretną pracę – argumentuje Łukasz Maślona, który był jednym z koordynatorów akcji „3 x TAK dla zieleni w rejonie ulicy Rajskiej”, dzięki której zapadła decyzja, że na parkingu przy ul. Karmelickiej powstanie park, a Krupnicza stanie się zielonym traktem. Kolejną inwestycją, której finansowania w przyszłym roku domaga się „Kraków dla Mieszkańców”, jest Park Rzeczny Wilgi. Klubowym „ambasadorem” tego pomysłu jest Jan Pietras, w poprzedniej kadencji przewodniczący Rady Dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki, który od lat zabiega o stworzenie parku nad Wilgą. – Mówi się o nim już od kilkunastu lat, a do tej pory powstał tylko niewielki odcinek. Ile można czekać? Liczę, że w przyszłym roku, dzięki naszej poprawce, sprawa posunie się wreszcie do przodu – mówi radny Pietras.
W poprawkach „Krakowa dla Mieszkańców” nie mogło zabraknąć i takiej, której celem jest poprawa jakości powietrza w mieście. – W przyszłym roku zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem w piecach, co powinno w dużej mierze rozwiązać problem niskiej emisji. Najwyższa pora, żeby w Krakowie zająć się na poważnie smogiem komunikacyjnym – komentuje radna Alicja Szczepańska. Była policjantka przekonuje, że pomoże zwiększenie liczby kontroli spalin samochodowych, wykonywanych przez Policję na zlecenie miasta. – W Krakowie w ciągu roku wykonuje się mniej takich kontroli niż w Warszawie w jeden dzień – wtóruje jej Łukasz Gibała. Radni „Krakowa dla Mieszkańców” chcą przeznaczenia na ten cel miliona złotych z budżetu miasta.
Ostatnią, ale wcale nie najmniej ważną poprawką jest zwiększenie o dwa miliony złotych środków przeznaczonych na tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem radnych tworzenie nowych planów powinno radykalnie przyspieszyć – bo tylko pokrycie nimi całego miasta zagwarantuje, że w Krakowie skończy się chaos budowlany. Radni nie wykluczają, że do już przygotowanych poprawek dodadzą kolejne.
Zobacz wszystkie poprawki klubu Kraków dla Mieszkańców: