Akcja „STOP SMOG”

Nasze działania
01.12.2015

W listopadzie przez okres 3 tygodni mogliście nas spotkać w najważniejszych punktach komunikacyjnych Krakowa, gdzie rozdawaliśmy Krakowianom  charakterystyczne czerwone ulotki, zawierające najważniejsze informacje na temat smogu i jego wpływu na nasze zdrowie.

 

Oprócz informacji na temat wpływu smogu na nasze zdrowie, zawierały one również praktyczne rady, jak chronić się przed jego szkodliwym działaniem oraz gdzie sprawdzić aktualne stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Nasze stowarzyszenie uruchomiło w tym celu specjalną infolinię – dzwoniąc na podany na ulotce numer można było się dowiedzieć, jak bardzo w danym momencie są przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza.

 

– To rozwiązanie wprowadziliśmy zwłaszcza z myślą o osobach starszych, które nie poradziłyby sobie z samodzielnym sprawdzeniem poziomu smogu przez Internet czy aplikacje na smartfony – mówiła Adrianna Siudy z zarządu Logicznej Alternatywy.

 

Z ulotek można było uzyskać także informacje, że oddychając krakowskim powietrzem, codziennie wdychamy ilość trujących substancji odpowiadającą wypaleniu 7 papierosów; że smog zabija 600 mieszkańców Krakowa rocznie i skraca życie Krakowian średnio o 1 rok i 11 miesięcy; że krakowskie dzieci chorują na astmę 3 razy częściej, niż ich rówieśnicy z innych miast.

 

– Chcemy, żeby te przerażające statystyki były znane każdemu mieszkańcowi Krakowa. Dzięki temu uda nam się wywrzeć większy nacisk na prezydenta Majchrowskiego, tak aby wreszcie podjął zdecydowane działania w walce ze smogiem. Póki co działania prezydenta są niewystarczające, a często mają charakter wręcz pozorny – mówił nasz przewodniczący Łukasz Gibała podczas trwania akcji.

 

Odnieśliśmy się w ten sposób m.in. do propozycji prezydenta Majchrowskiego, aby w dni o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza wprowadzić bezpłatny transport publiczny. Przy założeniach prezydenckiego projektu na bezpłatny transport mogliby liczyć tylko posiadacze samochodów i to tylko przez cztery dni w roku. Nie może być tak, że władze miasta podejmują działania dopiero wtedy, gdy normy są przekroczone o 300%. W zachodnich miastach takie coś jest nie do pomyślenia.

 

Kraków zajmuje trzecie miejsce wśród miast Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczenia powietrza. Normy szkodliwych substancji są u nas przekroczone przez 150 dni w roku. Smog jest najgroźniejszy dla kobiet w ciąży, dzieci, osób starszych i z chorobami układu oddechowego, chorobami alergicznymi i chorobami krążenia. W te dni, kiedy normy zanieczyszczeń są mocno przekroczone, nie powinno się wychodzić z domu bez potrzeby, biegać czy wsiadać na rower, chyba że założy się specjalną maseczkę przeciwpyłową.

 

Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyniła się do zwiększenia świadomości mieszkańców na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą smog.