Co słychać w radzie miasta (27.04.2022)

Rada Miasta
28.04.2022

Z punktu widzenia wszystkich mieszkańców Krakowa najważniejszą decyzją, jaką podjęli radni, było podniesienie opłat za wywóz śmieci. W głosowaniu przepadła niestety poprawka klubu Kraków dla Mieszkańców, zgodnie z którą podwyżka nie obejmowałaby mieszkańców. Duże emocje wzbudził temat proponowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariantów przebiegu nowej trasy z Krakowa do Myślenic. Niemal jednomyślnie rada przyjęła rezolucję autorstwa klubu KdM, dotyczącą zakazu fajerwerków.

Propozycję Jacka Majchrowskiego, zgodnie z którą podstawowa stawka opłaty za wywóz śmieci ma wzrosnąć o 4 złote od osoby (z 23 do 27 złotych), przegłosowała egzotyczna koalicja, złożona z radnych Jacka Majchrowskiego, Platformy Obywatelskiej i PiS. Sprawiedliwość należy jednak oddać dwóm radnym PiS – którzy, razem z klubem Kraków dla Mieszkańców, zagłosowali przeciw podniesieniu opłat. Byli to Michał Drewnicki i Stanisław Zięba. Pięcioro radnych PO wstrzymało się od głosu [zobacz, jak głosowali radni]. Wcześniej pod głosowanie poddana została poprawka KdM do prezydenckiego projektu zmiany uchwały „śmieciowej”. Zgodnie z nią podwyżki nie objęłyby mieszkańców, a tylko podmioty prawne. Niestety, poprawka ta otrzymała wyłącznie głosy Krakowa dla Mieszkańców.

Niemal jednogłośnie radni poparli projekt rezolucji klubu KdM, dotyczącej fajerwerków. Rada domaga się w niej od rządu takich zmian w przepisach ogólnopolskich, które pozwolą samorządom na wprowadzenie częściowego lub całkowitego zakazu stosowania materiałów pirotechnicznych. Sztuczne ognie są poważnym problemem ze względu na zanieczyszczenie środowiska, dobrostan zwierząt, ale także wypadki, do których dochodzi przy ich odpalaniu.

W środowej sesji liczny udział wzięli mieszkańcy południa Krakowa, sprzeciwiający się proponowanym przez GDDKiA tzw. korytarzom przebiegu nowej trasy S7, łączącej Kraków z Myślenicami. Radni stanęli na wysokości zadania – mimo sprzeciwu klubu PiS przyjęta została rezolucja do ministra infrastruktury i GDDKiA, w której Rada Miasta Krakowa apeluje o wycofanie się z prac nad wariantami 1-5 oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych dla wariantu 6. Skąd biorą się emocje w tej sprawie? Odrzucane warianty przebiegają przez zurbanizowane tereny Swoszowic. Wariant 6, zgodnie z którym trasa ma przebiegać na wschód od Wieliczki, omija Kraków, ale też nie jest idealny, dlatego radni domagają się dodatkowych konsultacji.

Na ostatnim posiedzeniu rada miasta ustanowiła także na terenie Krakowa kolejny park kulturowy – „Kazimierz ze Stradomiem”. Pozwoli to na dodatkową ochronę obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Radni przyznali także medale „Cracoviae Merenti”. To wyróżnienie nadawane za szczególne zasługi dla miasta. Mimo sprzeciwu klubu Kraków dla Mieszkańców jeden ze srebrnych medali trafił do Wodociągów Miasta Krakowa – miejskiej spółki, w której Jacek Majchrowski jednoosobowo pełni rolę walnego zgromadzenia. W ostatnim czasie zasłynęła m.in. wydaniem blisko 40 tysięcy złotych na mszę świętą z okazji 120-lecia Wodociągów i jej transmisję internetową. Hitem Internetu stał się wówczas utwór „Czułe H2O”. Kosztowne uroczystości odbywały się w lutym 2021 roku, czyli w czasie pandemicznego kryzysu miejskich finansów. O krakowskich Wodociągach głośno było także z powodu nielegalnej wycinki drzew, której dokonała ich spółka-córka. Na placu Na Stawach wycięto wówczas bez zezwolenia 9 drzew, a z 200-letniej topoli o 4-metrowym obwodzie pozostał kikut. Drzewa zniknęły po to, żeby stworzyć parking dla pracowników.