Co słychać w radzie miasta (23.11.2022)

Rada Miasta
28.11.2022

Dzięki wnioskowi zainicjowanemu przez klub radnych Kraków dla Mieszkańców z porządku obrad środowej sesji zniknął prezydencki projekt drastycznych podwyżek cen biletów MPK. Za jego usunięciem byli wszyscy radni poza tymi z klubu Jacka Majchrowskiego. Niestety ta szkodliwa propozycja prędzej czy później wróci pod obrady, dlatego warto podpisać naszą petycję – protest przeciw podwyżkom. Tematem, który od jakiegoś czasu budzi gorące dyskusje, było ustanowienie strefy czystego transportu. Niestety nie udało się przeforsować odsunięcia obostrzeń SCT w czasie – czego dotyczyły poprawki złożone m.in. przez radnego Jana Stanisława Pietrasa z klubu KdM. Finalnie uchwała została podjęta – wymuszały to przepisy nadrzędne.

Utworzenie strefy czystego transportu do końca 2022 roku to obowiązek Krakowa, wynikający z „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”, przyjętego uchwałą Sejmiku we wrześniu 2020 roku. Celem wprowadzenia SCT jest ochrona zdrowia i życia mieszkańców – bez takich rozwiązań będziemy nadal oddychać w Krakowie zanieczyszczonym powietrzem i z tego powodu chorować. Dość wspomnieć, że w naszym mieście ogromna liczba dzieci choruje na astmę i ma alergie, właśnie z powodu smogu. Jednak zdaniem radnych KdM zwłaszcza w obecnej sytuacji – galopującej inflacji i drożyzny – trzeba wziąć pod uwagę sytuację finansową mieszkańców, zwłaszcza tych najuboższych. Stąd poprawki odsuwające w czasie obostrzenia, jakie złożył radny Jan Stanisław Pietras – które niestety nie uzyskały większości w głosowaniu. 

Wokół krakowskiej SCT narosło wiele mitów. Jednym z największych jest to, że rzekomo uprawnione do jazdy będą tylko samochody elektryczne lub hybrydowe. Fakty są jednak takie, że obostrzenia obejmą auta trzydziestoletnie i starsze. Mocno zafałszowane są także powszechnie powielane statystyki dotyczące samochodów, których dotyczy uchwała. Opierają się one o liczby aut zarejestrowanych, a ponieważ w Polsce nie ma obowiązku wyrejestrowania nieużywanego albo zezłomowanego pojazdu, dane obejmują także tzw. „martwe dusze”. Z ewidencji pojazdów wynika na przykład, że w Krakowie jest zarejestrowanych ponad 34 tysiące „Maluchów” – nie ma tam jednak informacji, że tylko 1411 z nich ma ważne OC i badania techniczne, czyli faktycznie jest w użyciu. Z kolei z ponad 20,5 tysiąca „Dużych Fiatów” jeździć może zaledwie 476, a z blisko 5 tys. „Syrenek” aktywnych jest 66. Dlatego obawy, że uchwała o SCT dotknie setek tysięcy mieszkańców, są mocno przesadzone. Pierwszy etap SCT, z niewielkimi obostrzeniami, zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, a kolejny – dwa lata później.

Na środowej sesji rada miasta z inicjatywy m.in. radnych klubu Kraków dla Mieszkańców podjęła uchwałę zobowiązującą Jacka Majchrowskiego do jak najszybszego uregulowania sytuacji z parkowaniem hulajnóg elektrycznych. Jak podkreśla Łukasz Maślona z klubu KdM, dotychczasowe działania służb podlegających prezydentowi są w tej sprawie daleko niewystarczające – co zresztą wie każdy, kto porusza się po ulicach Krakowa. Uchwała została przyjęta niemal jednogłośnie. Również Łukasz Maślona przekonywał radnych do poparcia uchwały w sprawie wymiany przestarzałego oświetlenia ulicznego na energooszczędne, oparte o technologię LED. W tym przypadku przeciw zagłosowali wyłącznie radni z klubu prezydenckiego.