Budki dla kotów wolno żyjących na zimę – zrób to sam!
Zima dla kotów wolno żyjących jest bardzo trudnym okresem. Wiele z nich nie przeżywa ze względu na siarczyste mrozy. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik o tym, jak łatwo zbudować budkę dla kotów samodzielnie.
Koty uwielbiają ciasne miejsca, ponieważ czują się tam bezpiecznie. Mogą stamtąd do woli obserwować otoczenie, a następnie decydować co będą dalej robić. Od lat nagłaśniane są akcje pomocy kotom wolno żyjącym, poprzez otwieranie im piwniczek i uchylanie okienek. Takie działanie jednak nie zawsze spotyka się z aprobatą spółdzielni mieszkaniowych, dlatego dobrą alternatywą jest stawianie domków ocieplanych. To forma dobrej koegzystencji i pomocy wolno żyjącym kotom.
Domek dla kota na polu stanowi cenne schronienie, powinien być jednak ocieplany i zadaszony. Zmniejszy to ryzyko wpadania kropel deszczu do jego wnętrza. Do domku dla kotów najlepiej dorobić przedsionek, który zwiększy bezpieczeństwo kocich lokatorów, zminimalizuje hałas, przedostawanie się wiatru i deszczu do wnętrza budki.
Najlepsza budka powinna być na podwyższeniu, samo wejście również powinno być odpowiednio wyżej, tak aby nie wchodziły do niej gryzonie, jeże i owady. Najważniejsza jest jednak jego wielkość, która powinna być dopasowana do rozmiarów kotów – tak, by mogły bez problemu się przedostać, nawet w pośpiechu i w biegu. Za duże wejście będzie stanowiło niebezpieczeństwo zajrzenia do budki drapieżników.
Narzędzia przydatne do budowy domku dla kota:
– fragment palety,
– deski,
– dykty,
– gwoździe i młotek,
– słomę, styropian, koc lub fragment wykładziny,
– folię.
Pomocne przy etapie konstrukcji takiego domku będą także proste narzędzia, które większość z nas już posiada, a jest to: ołówek, nożyczki i ostry nóż. Warto również zaznaczyć, iż budka dla kota powinna mieć wymiary co najmniej 50 x 50 cm. Im większa grupa kotów tym budka powinna być większa. Budki dla kota żyjącego na polu powinny być również dosyć ciężkie, dzięki czemu nie zostaną przewrócone przez wiatr. Ważna jest też grubość podłogi i ścianek – im grubsze, tym lepsza izolacja od zimna.
Budowa domku dla kota – krok po kroku!
1. Na dykcie ułóż deski na palecie, które będą podłogą dla domku. Następnie przymocuj je do dykty za pomocą gwoździ.
2. Ułóż deski, które będą ściankami budki, a od zewnętrznej strony połącz je dyktą – również z podłogą. Na wewnętrznej stronie desek ułóż warstwę styropianu, a na nią połącz drugie deski, tak aby powstała warstwa (patrząc od zewnątrz dykta – deska – styropian – deska).
3. Ważnym elementem jest również wejście do budki – można wyciąć je w przedniej ściance domku lub przednią ściankę stworzyć z krótszych desek. Do środka warto włożyć wykładzinę lub koc. Można również użyć słomy.
4. Dach powinien być dłuższy od ścianek domku – głównie po to, aby zapobiegał kapaniu na wejście. Najlepiej, gdyby był ustawiony pod lekkim kątem, dzięki czemu woda mogłaby szybko spływać na zewnątrz budki.
5. Gotowy domek dla kotów wolno żyjących warto okleić folią, a na paletę wokół domku można ustawić kilka cięższych kamieni, co zapewni jego lepszą stabilność.
Dla bardziej leniwych – gotowe budki można oczywiście zakupić za stosunkową niską cenę. Pamiętajmy, aby ulokować domek dla kotów wolno żyjących w miejscu, w którym nikomu nie będzie przeszkadzał. Dodatkowo, warto poinformować inne osoby, że to właśnie wy go tam ustawiliście, że jest to domek dla kota na zimę i w razie czego podajcie do siebie jakiś kontakt, aby inne osoby go nie zniszczyły, a także wiedzieli do kogo należy. Do dzieła!