„115-tka” bez zmian? – 1000 podpisów pod apelem Logicznej Alternatywy
Ponad 1000 pasażerów krakowskiej komunikacji miejskiej podpisało się pod apelem o niewprowadzanie zmian na linii autobusowej nr 115. Inicjatorem petycji do Andrzeja Mikołajewskiego, dyrektora ZIKiT-u, było Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa. Dzisiaj (7 czerwca) apel z podpisami trafił do adresata.
Przedstawiciele „Logicznej Alternatywy” podjęli temat po sygnałach od mieszkańców. Dowiedzieli się oni, że – na wniosek MPK – Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozważa różne opcje modyfikacji na linii autobusowej nr 115, kursującej między Witkowicami a Dworcem Głównym Wschód. To zmiana trasy autobusu, ograniczenie liczby przystanków, na których się on zatrzymuje oraz wymiana na mniejsze pojazdów, które obsługują linię 115, bez zwiększenia częstotliwości ich kursowania. Każdy z tych wariantów oznaczałby spore utrudnienia dla pasażerów, zwłaszcza tych mieszkających w okolicach Górki Narodowej, wśród których linia cieszy się dużą popularnością. A ostatnia opcja – czyli skierowanie na linię autobusów ośmiometrowych zamiast dotychczasowych dwunastometrowych – spowodowałaby permanentne przepełnienie autobusów i komunikacyjne piekło.
Akcja zbierania podpisów wystartowała w ostatnich dniach maja i trwała nieco ponad tydzień. Do apelu przyłączyło się w tym czasie ponad 1000 Krakowian. – Wspólnie z mieszkańcami liczymy na to, że dzięki takiemu dużemu poparciu dla petycji ZIKiT zmieni zdanie i zrezygnuje z wprowadzenia którejkolwiek z rozważanych zmian – mówi Łukasz Gibała, lider LA. – Problem „stopiętnastki” można rozwiązać w inny, bardziej korzystny dla pasażerów sposób, który zaproponowaliśmy w naszym apelu. Mam nadzieję, że ZIKiT skorzysta z tej podpowiedzi – dodaje.
W czym rzecz? Kłopot z obsługą linii nr 115 od jakiegoś czasu sygnalizuje krakowskie MPK. Kierowcy autobusów mają problem ze zmieszczeniem się w ciasnych zakrętach na ulicy Kuźnicy Kołłątajowskiej. Dlatego Logiczna Alternatywa proponuje w apelu do ZIKiT-u proste rozwiązanie: skierowanie na linię krótszych pojazdów, ale z jednoczesnym zwiększeniem częstotliwości ich kursowania w takim stopniu, żeby zapewnić pasażerom co najmniej obecny komfort podróżowania. – ZIKiT, jako miejska jednostka, ma za zadanie w pierwszej kolejności dbać o wygodę życia i podróżowania Krakowian. Dlatego ten cel powinien stać za każdą decyzją, również tą dotyczącą „stopiętnastki” – komentuje Adrianna Siudy z zarządu LA.
Pełna treść apelu: