Jak niewielkim nakładem finansowym zaaranżować swój balkon?
Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu lub marzy Ci się popijanie kawy na tarasie, ale mieszkasz w bloku i jedynym czym dysponujesz to balkon – mamy na to sposób!
Wiosna idzie wielkimi krokami, a wraz z nią ciepłe dni, które aż proszą się o spędzenie czasu na świeżym powietrzu. O odrobinę uwagi proszą również nasze balkony, które po surowej zimie nie wyglądają zbyt zachęcająco i przytulnie. My natomiast mamy na to sposób! Jak pomysłowo i niskobudżetowo zaaranżować tę przestrzeń tak, aby stworzyć oazę spokoju i strefę relaksu, której potrzebuje każdy po całym dniu spędzonym w pracy? Wiemy, że nawet najmniejszy i z pozoru nieelegancki balkon da się zamienić w miejsce w którym z niemałą przyjemnością oddasz się błogiemu lenistwu lub będziesz czytać swoje ulubione książki. Aby uzyskać taki efekt wystarczy tylko odrobina dobrych chęci oraz zakup odpowiednich elementów dekoracyjnych.
Krok 1: Dekoracja balustrady!
Każdy mieszkaniec bloku wie, że widok z balkonu nie zawsze jest interesujący lub ładny. Nie mniej jednak, jeśli jesteś szczęśliwcem, którego krajobraz spełnia obydwa kryteria – być może chcesz mieć większą prywatność podczas relaksu w swojej zielonej ostoi? Bardzo fajnym pomysłem jest obłożenie barierki matą bambusową (lub też inną, dostępną w wielu wariantach) albo parawanem z wikliny. Barierka jest bardzo dobrym miejscem do stworzenia również odpowiedniego nastroju i klimatu, choć sama metalowa balustrada na balkonie nie jest zbyt ozdobna sama w sobie. Zdarzyć się może, że pomimo roślin na balkonie, pusta balustrada będzie dawała wydźwięk również pustego, ubogiego balkonu.
Barierka może być przyozdobiona nie tylko matą bambusową, wiklinową czy wykonaną z innego materiału, a także np. wiszącymi doniczkami. Bardzo dobrym pomysłem są również lampki na łańcuchach, które podczas wieczorów mogą oświetlić to, co jest w środku.
Jak już mowa o tych barierkach i balustradach… to jakie doniczki?
Wiadomym jest, że jeśli ma się doniczkę na balkon bez żadnego uchwytu, czyli najzwyklejszą… można ją zamontować na balustradzie za pomocą kilku specjalnych haczyków. Nie można jednak zapominać, że taka opcja nie jest stabilnym rozwiązaniem. Najlepszym wyborem są oczywiście doniczki stricte przeznaczone do powieszenia na balustradę. Jedną z najczęściej wybieranych doniczek jest ta, którą nakłada się od góry – ma specjalny otwór na środku. Zawsze jednak istnieje możliwość, że nie będzie ona pasować, dlatego najlepiej wymierzyć szerokość swojej balustrady, a także sprawdzić w sklepie czy doniczka się na niej zmieści. Najważniejszym punktem jednak jest dobranie odpowiednich kwiatów i roślin! Mogą to być kwiaty takie jak surfinia, petunia kaskadowa czy pelargonia bluszczolistna, czyli takie, które kaskadą potrafią przykryć to, gdzie są zasadzone.
Krok 2: Skup się na kątach!
W sytuacji kiedy nie dysponujemy większym balkonem, każdy wolny centymetr jest na wagę złota. To dlatego narożniki naszego balkonu powinny zostać zagospodarowane w pierwszej kolejności. Zamiast postawić zwykłą, większą roślinę w jednym z kątów, można wybrać ciekawszą opcję – ustawienie trójkątnego stolika lub narożnego stojaka na rośliny! Dzięki nim można nie tyle zyskać dodatkowe miejsce, jeśli będą potrzebne zmiany ale też wystrój całego balkonu zyska niekonwencjonalny, jak i również nieschematyczny wygląd.
Krok 3: Odpowiednie umeblowanie.
Jeśli Twój balkon ma sporą powierzchnię, tak naprawdę jedynym co Cię ogranicza to budżet. Z uwagi na sporą przestrzeń, możesz pozwolić sobie na rozbudowane zestawy mebli ogrodowych i tak naprawdę nie musisz ograniczać się do krzeseł i stolika. Dobrą alternatywą na większą przestrzeń są sofy, występujące często w kompletach ze stolikiem czy fotelami. Problem z umeblowaniem pojawia się wtedy, kiedy dysponujemy naprawdę malutką przestrzenią – w takim przypadku istotną rolę odgrywa dobór odpowiednich mebli. Mały balkon to także wiele możliwości, nie zapominajmy! Dobrą alternatywą są wielofunkcyjne meble (np. skrzynia, która po pomalowaniu może pełnić rolę siedzenia). Meble z drugiej ręki to też dobra opcja – są używane, ale jeśli nadal pozostają w dobrym stanie i są łatwe do samodzielnego odnowienia/przemalowania… dlaczego by ich nie przygarnąć na balkon?
Krok 4: Dekoracje!
Czyli to, co jest sercem balkonu. Kwiaty balkonowe można hodować w skrzynkach balkonowych zawieszonych na balustradzie lub w donicach czy pojedynczych pojemnikach. Zieleń na balkonie tworzy nie tylko relaksacyjny klimat, a także zmienia go z ponurego i nieeleganckiego w spokojną oazę. Najpopularniejszymi kwiatami balkonowymi są pelargonie – z uwagi na łatwość w uprawie, a także odporność na susze czy podmuchy wiatru.
Gdy decydujemy się na udekorowanie naszej przestrzeni kwiatami i roślinami balkonowymi, musimy pamiętać o kilku rzeczach: jak każdy balkon, trzeba go przed sezonem odpowiednio przygotować i posprzątać. Przykładowo zeszłoroczne skrzynki balkonowe czy doniczki, których używało się wcześniej trzeba dokładnie umyć wodą z detergentem, a następnie wysuszyć. Na dnie doniczek powinno wyłożyć się drenaż (czyli żwir i piasek), a na niego odpowiednią ziemię, która jest wymieszana z nawozem długo działającym. Dopiero później należy obsadzić je roślinami, które powinny być dopasowane do warunków panujących na balkonie. Również ważna jest strona balkonu:
– od południowej pięknie powinny kwitnąć petunie, pelargonie i nagietki,
– od północnej to dobre miejsce na kwiaty takie jak bratki, werbeny czy niecierpki,
– od zachodniej – oliwki, oleandry czy trawy pampasowe, która jest pięknym, bo zielonym tłem. Może urosnąć od 30cm do 4m, a jej liście zmieniają kolory z zielonego, przez czerwony do purpurowego.
Mamy w zanadrzu jeszcze kilka prostych trików, które na pewno pomogą urządzić balkon pięknie i z małym wkładem pieniężnym:
- Sadzonki roślin można kupować przez Internet, na różnego rodzaju aukcjach internetowych lub najlepiej bezpośrednio od producenta.
- Wyhodowanie roślin samodzielnie to opcja, która zajmuje więcej czasu, nie mniej jednak nasiona kosztują grosze, a satysfakcja z uprawy jest jedyna w swoim rodzaju!
- Pamiętaj, że barokowy przepych na balkonie to nie jest coś, co koniecznie musisz mieć. W aranżacji balkonu króluje jedna zasada: mniej znaczy więcej. Zamiast sadzić szeroki wachlarz roślin, skup się na kilku konkretnych gatunkach, które możesz posadzić w większych skupiskach, aby stworzyć kępy – będą wyglądać naturalnie (jedną z roślin, która idealnie nadaje się na taką kompozycję to lawenda). Dla kontrastu w pozostałych pojemnikach możesz posadzić kontrastujące krzewy (np. żywotniki), a całość możesz uzupełnić ziołami, które są must have na każdym balkonie!
- Kiedy decydujemy się na udekorowanie naszego balkonu roślinami, nie warto skupiać uwagi tylko na ich walorach estetycznych. Dobrą decyzją będzie również sięgnięcie po rośliny, które będą pełniły określone funkcje – np. ochronną. Wiele ludzi może o tym nie wiedzieć, ale rośliny mogą stanowić naprawdę skuteczną ochronę przed kurzem, smogiem, brudem, a nawet insektami. Nie mniej jednak, trzeba dobrać je niesamowicie uważnie – niektóre rośliny mogą być trujące dla naszych czworonożnych przyjaciół.
- Z racji, że większość popularnych roślin, które sadzimy na balkonach są roślinami jednorocznymi, całkiem zrozumiałym jest, że nie każdy będzie miał co roku tyle chęci i siły, aby ponownie zadbać o swój mały azyl. Dlatego dobrą inwestycją są rośliny wieloletnie, które za sprawą odpowiedniej pielęgnacji potrafią przetrwać kilka następnych sezonów. To również dobry sposób na zaoszczędzenie swoich pieniędzy! Te popularne, jednoroczne zamierają tuż po przekwitnięciu na jesieni lub podczas pierwszych przymrozków, gdzie rośliny dwuletnie lub wieloletnie po odpowiednim ich zabezpieczeniu na zimę i przycięciu pędów, wiosną odbiją się na nowo.
Przykładem roślin wieloletnich, które ładnie będą prezentować się na naszych balkonach są:
– wszystkie cebulowe, tj. hiacynty, krokusy czy tulipany,
– wszelkiego rodzaju drzewa i krzewy odmiany karłowatej, również nie można zapomnieć o drzewkach owocowych czy róży miniaturowych tj. hortensja, azalia japońska, trzmielina czy berberysy (tutaj szczególna uwaga na kolce i owoce, które mogą być trujące dla dzieci i zwierząt),
– rośliny balkonowe zimujące w pomieszczeniach, np. dalie, fuksje, pelargonie,
– zioła wieloletnie: rozmaryn, mięta, tymianek czy szałwia.
Niemniej jednak, jeśli zależy nam na kaskadzie kwiatów, możemy wybrać rośliny o zwisających pędach. Do takich należą głównie piękne i kolorowe surfinie, a także fuksje, lobelie czy petunie. Wszystkie z nich możemy sadzić pojedynczo w doniczkach wiszących, a także razem w skrzynkach balkonowych.
Ale nie wszystko kręci się tylko wokół roślin, jeśli chodzi o udekorowanie swojego balkonu. Ujednolicenie wszystkich pojemników na balkonie np. w postaci wybrania wzoru, który pasuje najlepiej do twojego stylu ma bardzo duży wpływ na prezencję całego naszego małego ogródka. Czy będzie to styl rustykalny czy nowoczesny, trzymaj się jego i motywów do niego pasujących. Do takich rzeczy sprawdzą się nie tylko gotowe metalowe osłonki na rośliny. Pojemniki DIY są również bardzo dobrą alternatywą, o ile nawet nie lepszą z uwagi na sam fakt, że zostały one wykonane własnoręcznie! Istnieje zawsze możliwość, żeby przemalować starą skrzynkę na owoce i w taki sposób zyskasz kolejny, a przede wszystkim tani pojemnik na roślinki! Rozejrzyjcie się wokół siebie i popatrzcie czy czasem artykuły, które już posiadacie nie będą nadawać się do innego użytku.
Jeśli natomiast decydujemy się na zrobienie całego remontu balkonu, czyli nie tylko ponownym zaaranżowaniu tej przestrzeni, aby stała się przyjazna i piękna, dobrym krokiem jest również:
Krok 5: Możemy zacząć od podłogi.
Każdy przyzna, że zimna terakota często wykorzystywana do wyłożenia podłoża na balkonie nie jest zbyt przyjemna i przyjazna. Podobne nastawienie mają ludzie również do płytek… W takim razie co będzie dobrym rozwiązaniem? Dla tych, którzy chcą pokusić się o pewną modyfikację polecamy deskę drewnianą lub dywan balkonowy, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Wszystko wedle budżetu jakim dysponujesz oraz zgodnie z Twoim gustem. Z doświadczenia wiemy, że obie te rzeczy świetnie sobie radzą w tej sytuacji i dzięki nim balkon na pewno nabierze przyjaznego wyglądu, mało tego! Podkreśli również zieleń, która będzie panować na naszym malutkim ogródku.