Budżet Obywatelski – poznaj projekty i zagłosuj!
Już od 1 października można głosować na projekty zgłoszone przez mieszkańców w tegorocznej edycji krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projektów jest wiele, a my przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych, które zostały złożone przez współpracujące z nami osoby i organizacje oraz tych, które wydały nam się szczególnie interesujące. Być może ułatwi Wam to podjęcie decyzji, na który projekt oddać swój głos 🙂 Zachęcamy do lektury!
PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE
Projekt nr 24: Budowa ciągu pieszo-rowerowego na Prądniku!
Celem projektu jest budowa ciągu pieszo-rowerowego po południowej stronie ul. Lublańskiej na odcinku od ul. Młyńskiej do wysokości przejścia dla pieszych w okolicy przystanku Lublańska. Budowa ciągu stanowi przedłużenie obecnej ścieżki od al. Bora-Komorowskiego. Jest to ważnym łącznik tras rowerowych łączących wschód z zachodem Krakowa.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 33: Dajże DRUGIE ŻYCIE ZNICZOM
Celem projektu jest montaż na 14 krakowskich cmentarzach komunalnych będących własnością Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie specjalnych stojaków, gdzie mieszkańcy będą mogli pozostawić znicze, które nadają się jeszcze do użycia. Będą mogły z nich skorzystać inne osoby, dzięki temu stare znicze będą miały drugie życie. Podobne punkty funkcjonują już w Gdańsku czy Lęborku i cieszą się sporą popularnością. W załączniku przedstawiam zdjęcia stojaków zamontowanych w innych miastach Polski dostępne na ogólnodostępnych źródłach internetowych.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 35: Pawia NA NOWO!
Po 15 latach od ostatniego remontu jednej z reprezentatywnych ulic Krakowa (ul. Pawiej) przyszedł moment na jej rewitalizację! Przypadkowo postawione stare kosze, mało estetyczne donice, zaniedbane trawniki, nielegalnie przykręcone tabliczki z informacją TAXI wrośnięte w krzew, zardzewiałe słupki po koszach na śmieci oraz suche elementy zieleni to codzienny widok dla mieszkańców oraz turystów przechadzających się ulicą Pawią.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 85: Miejsca w przedszkolach na wakacje w systemie elektronicznym
Stworzenie nowego elektronicznego systemu zapisów na dyżury wakacyjne w przedszkolach lub uzupełnienie istniejącego systemu rekrutacji do przedszkoli „Formico” o nowy moduł i dodatkowe funkcjonalności umożliwiające rekrutację również na dyżury wakacyjne.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 98: „Ścieżka w koronach drzew”
Niniejszy projekt zakłada przekształcenie zielonego terenu przy ul. Kurczaba Dzielnica XII Bieżanów – Prokocim w unikatową na skalę całego Miasta ścieżkę w koronach drzew. Wejście na tego typu podwyższenie wprowadzi mieszkańców w nowe spojrzenie na otoczenie. Ścieżka pozwoli też z innej perspektywy zobaczyć bujną roślinność i podglądnąć życie ptaków. Tegoroczny projekt zakłada przekształcenie nieużytkowanego terenu zielonego w parkową ścieżkę w koronie drzew. Naturalne ukształtowanie terenu w formie dolinki predysponuje, aby w tym miejscu utworzyć unikatową atrakcję. Drewniane kładki zabiorą nas w podróż pomiędzy drzewa. Proponowana trasa spacerowa składać się będzie z drewnianej kładki, a także wystających platform z ławeczkami do spokojnego odpoczynku. Na trasie spacerowej znajdą się przystanki edukacyjne: przyrodnicze tablice informujące o otaczającej faunie i florze. Pod ścieżką znajdzie się alejka z ławkami oraz miejscem zabaw dla dzieci: zjeżdżalnia rynnowa oraz ścianka wspinaczkowa.
Ścieżka w koronach drzew byłby miejscem odpoczynku dla sporej ilości osób z walorami edukacyjnymi, gdyż będzie to unikatowa atrakcja przyrodnicza w skali całego Miasta. Niniejszy projekt ukierunkowany jest do wszystkich Krakowian.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 105: Wyremontujmy i zazieleńmy plac Inwalidów!
Leżący na granicy dzielnic Krowodrza i Stare Miasto plac Inwalidów, pomimo, że jest jedną z największych arterii komunikacyjnych i punktem przesiadkowym (skrzyżowanie alei Trzech Wieszczów z ulicą Królewską) od wielu lat jest bardzo zaniedbany, a płyta placu oraz chodniki do niego prowadzące są zniszczone, nierówne, pełne ubytków, co zagraża bezpieczeństwu tysięcy poruszających się tam pieszych. Ponadto chodniki te nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i rodziców z wózkami. Dlatego, plac Inwalidów wymaga pilnej interwencji!
Aby to smutne i szare miejsce zmieniło się na bardziej zielone i przyjazne mieszkańcom Krakowa konieczne jest przeprowadzeniu remontu płyty placu wraz z założeniem kwietnika i nowymi elementów małej architektury, schodów, chodników, rekultywacji terenu zielonego obok placu, wraz z zabezpieczeniem konserwatorskim znajdującego się tam schronu oraz pracami poprawiającymi bezpieczeństwa jadących kontrapasem rowerzystów (odcinek od zakrętu z ul. Lea a wylotem na ul. Królewską).
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 174: 100 Ławek dla mieszkańców
Ławki dla mieszkańców to projekt, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli wskazać w swoich dzielnicach miejsca w których chcieliby ustawienia ławki lub ławek wraz z koszami na śmieci. Wskazania miejsc usytuowania ławek dokonają mieszkańcy i rady dzielnic.
Więcej przeczytasz TUTAJ
PROJEKTY DZIELNICOWE
DZIELNICA III PRĄDNIK CZERWONY
Projekt nr 6: Zróbmy park na Olszy!
Celem projektu jest utworzenie parku kieszonkowego wzdłuż ekranów akustycznych na ul. Lublańskiej na wzór parku linearnego na Ruczaju, który został stworzony pomiędzy ekranami akustycznymi a blokami. Park na Olszy swój początek miałby tuż przy ul. Młyńskiej i ciągnąłby się równolegle do bloków przy ul. Lublańskiej 22 i 24. Projekt zakłada całkowitą rewitalizację tego terenu poprzez jego odpowiednie uporządkowanie, nowe nasadzenia zieleni, montaż elementów małej architektury oraz sprzętów siłowych, stworzenie atrakcji dla dzieci przy zachowaniu obecnej dzikości tego terenu. W załączniku przedstawiam stan obecny opisywanego terenu.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 7: Samoobsługowe stacje napraw rowerów!
Celem projektu jest montaż przy punktach mobilności oraz terenach zielonych na terenie III Dzielnicy 6 samoobsługowych stacji napraw rowerów, które umożliwią cyklistom drobne naprawy. Będzie można napompować koło, dokręcić błotnik czy pedała, wyregulować hamulce itp. Stacje będą ogólnodostępne, wielofunkcyjne, dostępne przez całą dobę, a przede wszystkim łatwe w obsłudze. Dzięki jej wielofunkcyjnym elementom ze stacji będą mogli skorzystać również rodzice z dziećmi na wózkach, opiekunowie osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich czy okoliczni mieszkańcy przy napompowaniu piłki! W załączniku przedstawiam zdjęcie poglądowe samoobsługowej stacji napraw rowerów w sąsiedniej dzielnicy.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 8: Zielone przystanki w III dzielnicy
Celem projektu jest montaż na 4 przystankach w naszej dzielnicy zielonych przystanków na wzór tego przy Rondzie Grunwaldzkim lub np. jakaś ławka z donicą etc. ,. Dzięki nasadzeniom mieszkańcy będą mogli w przyjaznym otoczeniu zieleni oczekiwać na przyjazd autobusu. Dzięki zainstalowaniu dodatkowej konstrukcji w otoczeniu przystanku pojawi się również więcej miejsc siedzących. Zakłada się nasadzenia w donicach głównie roślin oczyszczających powietrze, co wpłynie pozytywnie na jakość powietrza w okolicy. W załączniku przedstawiam zdjęcia poglądowe dostępne na ogólnodostępnych stronach internetowych.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 14: Bardziej ZIELONO nad SUDOŁEM DOMINIKAŃSKIM!
Projekt ma na celu zmianę dzikich, zaniedbanych działek usytuowanych pomiędzy Sudołem Dominikańskim a deptakiem przy ulicy Rozrywka, w zielone, przyjemne dla mieszkańców i zwierząt przestrzenie.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 28: Zielona ściana zamiast ściany z bazgrołami w SP nr 2
Projekt zakłada: zamalowanie bazgrołów na ścianach szkoły oraz infrastruktury sportowej; instalację siatek umożliwiających wzrost pnączy na głównej ścianie szkoły, od strony boiska; nasadzenia przy ścianie kilku gatunkami pnączy, w tym zimozielonymi i półzimozielonymi (bluszcz, trzmielina, winobluszcz, wiciokrzew, powojnik)
Więcej przeczytasz TUTAJ
DZIELNICA V KROWODRZA
Projekt nr 22: Razem w zieleni – Ogród Społeczny na Litewskiej
Projekt „Razem w zieleni” zakłada stworzenie na terenie szkolnego ogrodu altany, w której użytkownicy różnych grup wiekowych będą mogli np. zorganizować spotkanie, piknik sąsiedzki, warsztaty, rozegrać turniej gier planszowych.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 32: Uporządkujmy teren wokół ROGATKI obok PARKU PRZY ŁOKIETKA
Głównym założeniem projektu jest uporządkowanie terenu wokół Rogatki “pod Figurą” przy ul. Łokietka 32 celem przygotowania go pod przestrzeń dla mieszkańców.
Projekt zakłada:
– wysprzątanie terenu zielonego z gruzu i niebezpiecznych elementów w bezpośrednim otoczeniu budynku,
– demontaż ogrodzenia przy ul. Poznańskiej i ul. Łokietka,
– pielęgnację zieleni i nowe nasadzenia,
– montaż kosza i ławek.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 33: Zróbmy dojście do PARKU PRZY ŁOKIETKA
Projekt zakłada utworzenie bezpiecznego ciągu komunikacyjnego dla pieszych w sąsiedztwie urządzanego obecnie parku przy ul. Łokietka, poprzez:
1) wyznaczenie przejścia dla pieszych w ul. Łokietka, w celu zapewnienia pieszym pierwszeństwa podczas przechodzenia przez wskazaną ulicę,
2) budowę chodnika na tyłach budynku rogatki, w celu zapewnienia bezpiecznego dojścia od ul. Poznańskiej do przejścia dla pieszych.
Więcej przeczytasz TUTAJ
DZIELNICA VI BRONOWICE
Projekt nr 15: Bronowickie zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży
Na terenie lub w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 138 w Mydlnikach organizowane będą cykliczne (z przerwą wakacyjną) zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Zajęcia będą realizowane na boisku zewnętrznym lub sali WF w zależności od warunków pogodowych. Założony wiek uczestników zajęć to 7 – 15 lat, w zależności od rzeczywistego zainteresowania mieszkańców dzielnicy, wiek uczestników może być inny niż zaproponowano. Tematyka treningu wybierana będzie przez trenera, w zależności od chęci i możliwości zapisanych uczestników spośród następujących dyscyplin: siatkówka, piłka ręczna, ping pong, lekka atletyka, gimnastyka ogólnorozwojowa, koszykówka. Zajęcia będą dostępne dla wszystkich mieszkańców dzielnicy oraz będą tak sprofilowane, aby chętnie w nich brały udział dziewczęta oraz dzieci na ten moment nie ćwiczące aktywnie sportu.
Więcej przeczytasz TUTAJ
DZIELNICA VII ZWIERZYNIEC
Projekt nr 29: Oko na śmieciarzy w Zakamyczu
Projekt zakłada zainstalowanie systemu fotopułapek w Zakamyczu, na terenach rekreacyjnych, w rejonie ul. Głogowiec. Jest to system kamer rejestrujących nielegalne wywozy śmieci, które są plagą w tym zielonym zakątku osiedla Zakamycze.
Celem projektu jest zachowanie pięknego, przyrodniczego terenu bez śmieci poprzez skuteczne odstraszanie osób podrzucających odpady. Fotopułapki sprawdziły się w wielu miejscach, identyfikując sprawców zaśmiecania, a jednocześnie odstraszając kolejne osoby od takiego procederu. Między innymi w Olszanicy taki system foto pułapek działa od 2020 roku zrealizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Krakowa w roku 2019.
Więcej przeczytasz TUTAJ
DZIELNICA IX ŁAGIEWNIKI – BOREK FAŁĘCKI
Projekt nr 17: Rekreacja ruchowa w Lesie Borkowskim
Kilka drewnianych urządzeń do ćwiczeń ruchowych, ustawionych wzdłuż ścieżek na obszarze lasu. Całość tworzy zestaw, łączących elementy biegu, skoków przez przeszkody, wspinaczki, ćwiczeń kształtujących równowagę przeznaczony dla osób w każdym wieku.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 18: Energooszczędne oświetlenie parkowe na oś. Cegielniana
Lampy parkowe na oś. Cegielniana w Krakowie przy ul. Cegielnianej, Do Wilgi, Nowotarska/Kołobrzeska, Oraczy, Brożka. Zadanie polegałoby na modernizacji, wymianie lamp oświetleniowych przy ciągach pieszych na terenie oś. Cegielniane w Krakowie.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 19: Jaśniej i bezpieczniej na oś. Cegielniana
Wymiana starych lamp ulicznych na ledowe przy ul. Borsuczej, Odrzańskiej, Cegielnianej, Kołobrzeskiej oraz Hoffmanowej.
Więcej przeczytasz TUTAJ
DZIELNICA XII BIEŻANÓW – PROKOCIM
Projekt nr 27 „Zróbmy sobie Park etap II”
Niniejszy projekt stanowi odpowiedź na spore zainteresowanie ze strony mieszkańców, którzy apelowali, aby na tym gęsto zaludnionym obszarze ustanowić park z prawdziwego zdarzenia. Dzięki Państwa głosom w ramach ubiegłorocznej edycji BO teren jest porządkowany, a drzewostan został zinwentaryzowany. W tegorocznej edycji BO chcemy zagospodarować teren parku czyli utworzyć dojście do parku, zbudować alejki, zamontować, ławki by odpocząć, kosze na śmieci oraz lampy oświetleniowe by wieczorem w parku było bezpiecznie. Dla najmłodszych przewidujemy ściankę wspinaczkową oraz zjeżdżalnie rynnowe, a w zimie możliwość bezpiecznego zjeżdżania sankami. Okoliczni mieszkańcy, a użytkownicy przyszłego parku to w znacznym stopniu seniorzy, którzy mają trudność z dojściem do oddalonych i mniej dostępnych terenów zielonych. W związku z tym niniejszy projekt przewiduje udogodnienia dla tej grupy odbiorców parku w tym m.in. ławki z oparciem typu „antywandal”, łagodne dojście do parku od strony garaży przy ul. Kurczaba. Teren ten, choć znajduje się w centralnym miejscu Dzielnicy XII jest zaniedbany… Zmieńmy to! Zaopiekujmy się zapomnianą zielenią i wydobądźmy z niej prawdziwe piękno!!!
Więcej przeczytasz TUTAJ
DZIELNICA XIII PODGÓRZE
Projekt nr 3: Zielony Skwer „Ptasi Zagajnik” przy ul. Myśliwskiej
Celem projektu jest stworzenie cichej i spokojnej alejki w naturalnym istniejącym zagajniku, między innymi w miejscach wydeptanej ścieżki, z jak najmniejszą ingerencją w terenie.
Planuje się utworzenie częściowo oświetlonego ciągu pieszego, jako utwardzonej alejki z ławkami i koszami na śmieci. Oświetlone alejki planuje się wokół Wybiegu dla Psów. Reszta terenu ma pozostać i mieć charakter „dziki”, naturalny, ze względu na występujące tam różne gatunki ptaków.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 47: 100 drzew dla Starego Podgórza
Drzewa w mieście to praktycznie same zalety, w naszym mieście przy gęstej zabudowie każde drzewo jest na wagę złota. Drzewa sadzone wzdłuż ulic dają cień i pochłaniają hałas. W czasie ulewnych deszczy korzenie drzew zatrzymują dużo wody, pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza i wiele wiele innych… W dobie postępujących zmian klimatu najbardziej odpornymi gatunkami do nasadzeń będą np: dąb szypułkowy, jodła pospolita, buk zwyczajny i jesion wyniosły.Konkretne gatunki drzew a także ich lokalizacje zostaną ustalone przez Ogrodników Miejskich ZZM. Nasadzone drzewa powinny mieć minimalny obwód pnia 16-18 cm.
Więcej przeczytasz TUTAJ
Projekt nr 48: Toaleta publiczna na Plantach Nowackiego
Zadanie ma na celu umożliwienie skorzystania z toalety na Plantach im. Floriana Nowackiego. Czyli w miejscu gdzie wiele rodzin spaceruje z dziećmi, korzysta z placu zabaw.
Więcej przeczytasz TUTAJ