Co słychać w radzie miasta (03.04.2024)
W ostatnią środę rada miasta VIII kadencji zebrała się po raz ostatni – na kolejnym posiedzeniu w ławach zasiądą już nowo wybrani przedstawiciele mieszkańców. Dlatego na koniec nie zabrakło podziękowań, ale i pożegnań ze strony tych radnych, którzy nie startują w wyborach. Mimo to jednak rada podjęła kilka ważnych decyzji.
Na początku sesji, na wniosek przedstawiony przez radnego Jana Stanisława Pietrasa z klubu Kraków dla Mieszkańców, radni usunęli z porządku obrad punkt pn. „Strategia Rozwoju Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030/2050”. Był to prezydencki projekt aktualizujący strategię rozwoju miasta, który na tym posiedzeniu miał zostać poddany pod głosowanie. Ale już na jednej z poprzednich sesji, podczas jego I czytania, radni argumentowali, że tak ważnego dla miasta dokumentu nie powinno się uchwalać na sam koniec kadencji, tylko należy to pozostawić nowo wybranemu prezydentowi i radnym.
Na środowym posiedzeniu radni zajęli się także wnioskiem dewelopera, który planował budowę dużego bloku na podstawie kontrowersyjnej ustawy zwanej lex deweloper. Pozwala ona na inwestycje niezgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, warunkiem jest jednak zgoda rady gminy. W tym konkretnym przypadku chodziło o 6-piętrowy blok na 70 mieszkań, z dwupoziomowym garażem podziemnym. Miałby stanąć przy ul. Wielgusa, w sąsiedztwie Bieńczyckiego Placu Targowego. Zgodnie z obowiązującym tam planem miejscowym nowa zabudowa jest możliwa, ale po pierwsze usługowa, z możliwością jedynie uzupełnienia funkcją mieszkaniową na piętrze, a po drugie – co ważniejsze – nowe budynki mogą mieć maksymalnie 9 metrów. Tymczasem projekt dewelopera zakładał znacznie większą wysokość, 22-23 m. Decyzja rady nie była niespodzianką – projekt uchwały został odrzucony. Radni byli konsekwentni, w całej mijającej kadencji ani razu nie zgodzili się na inwestycję w ramach lex deweloper.
Na ostatniej sesji tej kadencji podjęto także aż 7 uchwał o przystąpieniu do sporządzania nowych planów zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to rozpoczęcie prac planistycznych dla takich obszarów, jak np. rejon ul. Inicjatywy Lokalnej, Bieżanów – Kolonia, Praska – Zielna czy Rżąka.