Co słychać w radzie miasta (05.06.2024)

Rada Miasta
05.06.2024

W ostatnią środę odbyły się aż dwie sesje Rady Miasta Krakowa. Pierwsza miała charakter uroczysty – Anna Dymna oficjalnie przyjęła na niej tytuł Honorowej Obywatelki Krakowa, nadany uchwałą sprzed dwóch tygodni. Podczas drugiego posiedzenia radni dyskutowali m.in. o zmianie uchwały w sprawie Strefy Czystego Transportu. Jednogłośnie przyjęta została uchwała autorstwa klubu Kraków dla Mieszkańców, dotycząca działań przeciwpowodziowych w Krakowie.

Temat Strefy Czystego Transportu budzi emocje odkąd tylko się w Krakowie pojawił – nie tylko wśród radnych, ale także mieszkańców. Uchwała wprowadzająca SCT została styczniu unieważniona decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (wyrok nie jest prawomocny, ponieważ wpłynęło od niego odwołanie). To był dla urzędników podstawowy argument, by przedstawić projekt uchwały zmieniającej termin wejścia w życie strefy – z 1 lipca tego roku na 1 stycznia 2026 roku. Radni krytykowali Zarząd Transportu Publicznego, który od miesięcy informował o przygotowaniu nowych zasad SCT, a finalnie przedstawił kilkuzdaniowy projekt uchwały, zmieniający wyłącznie termin. Wielu radnych, m.in. z klubu KdM, argumentowało, że taką nowelizację również unieważni sąd, bo zgodnie z ustawą zmiany dotyczące SCT muszą być poprzedzone konsultacjami z mieszkańcami, trwającymi co najmniej 21 dni. Strona prezydencka chciała, żeby głosowanie w tej sprawie odbyło się jeszcze na tym samym posiedzeniu – jednak po dyskusji wniosek w tej sprawie został wycofany. Uchwała zostanie poddana pod głosowanie zgodnie z procedurą za dwa tygodnie. Część radnych wytknęła Aleksandrowi Miszalskiemu i wszystkim jego zastępcom nieobecność na sesji, podczas której omawiany jest – na wniosek prezydenta – tak ważny temat. Jak przypominali, za to samo – również przez radnych Platformy Obywatelskiej – krytykowany był Jacek Majchrowski.

Podczas środowej sesji rada zajęła się dwoma projektami uchwał, złożonymi przez klub KdM. Jeden z nich, a jednocześnie pierwszy złożony przez klub już w dniu ślubowania, dotyczył zmiany w uchwale krajobrazowej, dzięki której jej obostrzenia będą dotyczyć również reklam polityków w kampaniach wyborczych. Przypomnijmy, że w sprawie zgodności materiałów wyborczych z tą uchwałą nawet w Magistracie są różne zdania – urzędnicy potwierdzają, że dotyczy także reklam kampanijnych, jednak zarówno poprzedni, jak i obecny wiceprezydent odpowiedzialny za tę dziedzinę przed każdymi wyborami publikuje stanowisko, zgodnie z którym politycy mogą więcej niż zwykli mieszkańcy. Radni KdM chcą, żeby jednoznacznie zapisać w uchwale krajobrazowej, że dotyczy także materiałów wyborczych. Przeciwnicy zmian argumentowali, że są one niezgodne z kodeksem wyborczym, czyli ustawą ogólnopolską. Finalnie radni zdecydowali, że uzyskają zewnętrzną opinię prawną, spoza urzędu, i dopiero wówczas wrócą do tematu.

Druga uchwała KdM nie wzbudziła kontrowersji być może także dlatego, że w przeddzień obrad rady przez Kraków przeszły ulewne deszcze, doprowadzając do wielu zalań i podtopień. Postępująca zabudowa miasta, przez którą deszczówka nie ma gdzie odpływać, w połączeniu ze zmianami klimatycznymi powodują, że w ostatnich latach problem jest ogromny, m.in. na regularnie zalewanym Bieżanowie. Pierwotnie projekt KdM dotyczył właśnie dzielnicy XII, ale ostateczna, jednogłośnie przyjęta uchwała obejmuje cały Kraków. Radni domagają się w niej od prezydenta zdiagnozowania niedociągnięć i braków w zakresie ochrony przeciwpowodziowej oraz pilnego wprowadzenia planu naprawczego.