Co słychać w radzie miasta (07.12.2022)
Środową sesję zdominował projekt budżetu na 2023 rok, który przedstawił Jacek Majchrowski. To między innymi rekordowy, ponad miliardowy deficyt budżetowy rozemocjonował radnych. Dyskusja trwała godzinami. Radni Krakowa dla Mieszkańców argumentowali, że w kryzysowym budżecie absurdalny jest m.in. ponad 150-procentowy wzrost wydatków na promocję miasta – do 30 mln zł. Połowa z tych pieniędzy ma trafić do spółki Kraków5020, prowadzącej słynną już drugą urzędową telewizję. Z porządku obrad już po raz drugi – przy sprzeciwie radnych z klubu prezydenckiego – usunięty został projekt uchwały w sprawie gigantycznej podwyżki cen biletów MPK. Większość w głosowaniu uzyskały dwa projekty klubu Kraków dla Mieszkańców. Przyjęto w ten sposób uchwałę oraz rezolucję do rządu w sprawie programu wsparcia budowy wind w budynkach wielorodzinnych.
Uchwała i rezolucja autorstwa klubu Kraków dla Mieszkańców mają rozwiązać problem tzw. „więźniów 4 piętra”. Chodzi o często starsze, mające problemy z poruszaniem się osoby, które mieszkają w budynkach bez wind. W załatwianiu codziennych spraw są zdane na życzliwość rodziny i znajomych – a nie każda z nich w ogóle ma taką możliwość. Uwięzienie we własnym mieszkaniu sprawia także, że tacy ludzie są samotni, pozbawieni kontaktów społecznych. Zdaniem radnych Krakowa dla Mieszkańców zarówno miasto, jak i rząd powinni wesprzeć budowę wind w najczęściej 4-piętrowych budynkach wielorodzonych, bo tylko w ten sposób można uwolnić „więźniów 4 piętra”. Uchwała przeszła niemal jednogłośnie, natomiast rezolucja została podjęta mimo sprzeciwu radnych PiS.
Jedną z głównych przyczyn gorącej dyskusji nad projektem budżetu był zaplanowany przez Jacka Majchrowskiego na 2023 rok deficyt na poziomie 1,1 miliarda złotych. Niestety nie tylko on ma być rekordowy, ale także zadłużenie miasta. Według prognoz na koniec 2023 roku dług Krakowa ma sięgnąć już 5,5 miliarda złotych. Łukasz Gibała alarmował, że zadłużamy się najszybciej z dużych polskich miast i obwiniał za to nieodpowiedzialna politykę finansową prezydenta i jego ekipy. Również część radnych innych klubów uznała deficyt i zadłużenie za największe wady projektu budżetu. Zwracano także uwagę na fakt, że mimo nieformalnej umowy z Jackiem Majchrowskim za mało środków trafi bezpośrednio do dzielnic, na mniejsze, ale bardzo potrzebne mieszkańcom inwestycje. Głosowanie nad budżetem odbędzie się na kolejnej sesji rady, 21 grudnia.
Zgodnie z pierwotnymi planami na środowej sesji radni mieli zająć się także prezydenckim projektem uchwały o podwyżkach cen biletów MPK. Przypomnijmy – zakłada on przede wszystkim wzrost cen biletów okresowych. W przypadku biletu miesięcznego mieszkańca to podwyżka o 50%, a półrocznego – o 42%. Na wniosek klubu Kraków dla Mieszkańców projekt ten został zdjęty z porządku obrad poprzedniej sesji, 23 listopada. Tym razem z podobnym wnioskiem wyszedł klub Koalicji Obywatelskiej – a wniosek poparli wszyscy radni poza tymi z klubu prezydenckiego. Niestety jednak temat podwyżek w MPK z pewnością wróci – najprawdopodobniej stanie się to w styczniu.