Gdzie wybrać się na wiosenny spacer w Krakowie?
Majówka już za pasem, więc nie przedłużając – oferujemy Wam krótki przewodnik o tym, gdzie możecie wybrać się na wiosenny spacer w Krakowie!
1. Wałami Rudawy – regulacja Rudawy przeprowadzona została dzięki inicjatywie m.in. prezydenta Juliusza Lea w latach 1910-1912. Skutkiem było powstanie niezwykle malowniczego ciągu spacerowego i rowerowego. Prawie cała trasa przebiega płasko – jest więc idealna jest również dla dzieci. Możecie zrobić zarówno 5 czy 15 km – punkt początkowy i końcowy wycieczki jest zależny tylko i wyłącznie od Was!
2. Do krzyża pod Lipką – krótka trasa z przepięknym punktem widokowym na panoramę Krakowa. Zaczynamy na ul. Tetmajera, gdzie możemy po drodze zahaczyć o Rydlówkę. Potem pniemy się do góry ulicą Nad Strzechą; po chwili jesteśmy na rozległych polach i już możemy zacząć chłonąć widoki.
3. Kamieniołom Liban – najpierw wapiennik, potem karny obóz pracy dla Polaków w czasach II wojny światowej. Miejsce pełne zadumy, znane szerszej publiczności jako scenografia do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Jest ono również bardzo cenne przyrodniczo – dno kamieniołomu to istny rezerwat dla ptaków, gadów i innych zwierząt. Dodatkowo znajdziecie tutaj skałki czy liczne pozostałości industrialne, a klucząc różnymi ścieżkami, możemy trafić na Kopiec Kraka.
4. Park Młynówka Królewska – to najdłuższy park w Polsce – jego długość to 8 km! Co ciekawe, utworzony został w sztucznym korycie rzeki Rudawy, które zwano właśnie Młynówką ze względu na rozlokowanie nad kanałem młyny wodne. Obecnie znajdziecie tutaj ścieżki rowerowe, liczne place zabaw oraz ławki, na których warto na chwilę przysiąść z dobrą książką.
5. Ogród Botaniczny UJ – majówka to idealny moment, by odwiedzić najstarszy ogród botaniczny w Polsce. Część roślin znajdziecie już w pełni kwitnienia, a część dopiero zacznie pokazywać swoje piękno. Tutaj wręcz należy zgubić się na dłużej w gąszczu alejek i odpocząć od zgiełku miasta… w jego centrum!
6. Las Mogilski – położony nad Wisłą, u ujścia Dłubni. Jest jednym z dwóch obszarów leśnych na terenie Nowej Huty. Występuje tutaj około 40 gatunków ptaków – ich śpiew będzie Wam towarzyszył przez całą wędrówkę. Znajdziecie tutaj również 6 pomników przyrody. A jeśli będzie Wam mało – możecie odwiedzić również pobliskie Łąki Nowohuckie.
7. Przylasek Rusiecki – nazywany krakowskimi „Mazurami” to kompleks 14 zbiorników wodnych powstałych po zalaniu wyrobisk żwirowni w Nowej Hucie. W 2021 roku jeden ze zbiorników zyskał kompletnie nowe oblicze – oprócz kąpieliska i plaży znajdziecie tutaj pomosty i kładki, plac zabaw oraz strefę gastronomiczną, gdzie odpoczniecie po spacerze. Jest to również idealne miejsce na malowniczy wschód czy zachód słońca.
I tak teraz z tymi propozycjami z tyłu głowy – idziemy śmiało w długi weekend. Słońca!