Gibała prezentuje swoją drużynę ekspertów

Aktualności
25.06.2018

Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa, który ogłosił start w wyborach na prezydenta miasta, rozpoczął prezentację drużyny ekspertów, z którą zamierza współrządzić Krakowem. Dziś poznaliśmy nazwisko osoby, która w zespole Gibały odpowiadać będzie za bezpieczeństwo miejskie. To dr hab. Małgorzata Michel, czołowa polska ekspertka w tej dziedzinie, badająca kwestie bezpieczeństwa i przestępczości nieletnich od blisko 20 lat. 

Łukasz Gibała i Małgorzata Michel

Krakowem powinni zarządzać eksperci, którzy posiadają ku temu stosowną wiedzę i kwalifikacje. Nie może być tak, że jedynym kryterium przy obsadzaniu kluczowych stanowisk w magistracie jest osobista znajomość z prezydentem lub jego widzimisię, jak ma to miejsce obecnie – mówił Łukasz Gibała na pierwszej z cyklu konferencji, na których zamierza sukcesywnie przedstawiać nazwiska kolejnych ekspertów ze swojej drużyny. – Mieszkańcy Krakowa powinni wiedzieć, kto będzie odpowiadał za konkretne sprawy w mieście, dlatego uznałem, że w pełni transparentne będzie przedstawienie mojego zaplecza jeszcze przed wyborami – tłumaczył Gibała.

Prezentowana dziś Małgorzata Michel jest pedagożką resocjalizacji i adiunktem w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. To czołowa polska ekspertka, która miejskim bezpieczeństwem zajmuje się od blisko 20 lat. Szczególny nacisk kładzie na aspekt dzieci i młodzieży, gangów ulicznych oraz problemu przestępczości kibolskiej.

Łukasz Gibała i Małgorzata Michel

Łukasz Gibała jako prezydent Krakowa zamierza powierzyć Małgorzacie Michel zarządzanie miejskim bezpieczeństwem i koordynowanie działań mających na celu przeciwdziałanie przestępczości wśród nieletnich. – W dotychczasowych działaniach, których celem miało być zwiększenie bezpieczeństwa Krakowian, władze miasta kompletnie pomijały specyficzny problem Krakowa, którym jest podział miasta między dwie grupy „kibolskie”. Dowód? W ostatniej nowelizacji programu „Bezpieczny Kraków” słowo „kibol” nie pada ani razu, a słowo „pseudokibice” – tylko raz, jako cytat z badania opinii mieszkańców. Tak duży i charakterystyczny dla naszego miasta problem nie może być zamiatany pod dywan. A rozwiązywanie go należy zacząć od przyczyn, a nie skutków – mówił Gibała.

W roku 2016, w porównaniu z rokiem poprzednim, liczba czynów karalnych popełnianych w Krakowie przez nieletnich wzrosła o 36%. To wyraźny sygnał, że trzeba się zająć tym problemem. Na ulicach naszego miasta giną nastolatki – mówiła Małgorzata Michel, przypominając lutowe zabójstwo nastoletniego Miłosza. Ekspertka podkreślała, że w działaniach należy skoncentrować się na najmłodszych Krakowianach, którzy dzisiaj stają się narybkiem dla gangów kibolskich.

Wśród działań, jakie zamierza podjąć jako pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa miejskiego, dr hab. Małgorzata Michel akcentowała streetworking, czyli pracę z młodzieżą na ulicy. Mówiła również o programie „Zero tolerancji”, w ramach którego ma powstać specjalna aplikacja dla mieszkańców, za pośrednictwem której będą mogli anonimowo, a więc bez obawy o własne bezpieczeństwo, zgłaszać Policji i Straży Miejskiej niebezpieczne zachowania. – W Nowym Jorku udało się w dużym stopniu ograniczyć przestępczość, bazując na teorii „wybitych szyb”. Tak, jak wybita szyba jest sygnałem, że domem nikt się nie opiekuje, co zachęca do kolejnych aktów wandalizmu, tak samo żebractwo czy wulgarne pseudograffiti może stać się przyzwoleniem do coraz gorszych zachowańprzemocy czy handlu narkotykami – argumentowała Michel. Dlatego konieczne jest reagowanie na każde, nawet najmniejsze przejawy wandalizmu czy agresji. Ekspertka zamierza to zadanie realizować również poprzez zwiększenie liczby patroli policyjnych i Straży Miejskiej, edukowanie i angażowanie mieszkańców, ścisłą współpracę z podejmującymi temat bezpieczeństwa nieletnich organizacjami pozarządowymi oraz powołanie pracujących na obszarze osiedla interdyscyplinarnych zespołów, które na bazie obserwacji wypracowałyby program działania dla konkretnej okolicy. W skład takich zespołów mieliby wejść przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Rady Dzielnicy i NGO-sów, a także pedagodzy, pracownicy socjalni i kuratorzy sądowi.

Kolejnych ekspertów ze swojej drużyny Łukasz Gibała będzie przedstawiać cyklicznie. Żaden z członków jego zaplecza eksperckiego nie jest zaangażowany w działalność polityczną. Gibała stawia na bezpartyjnych fachowców, przedsiębiorców i ludzi nauki.

Przeczytaj CV Małgorzaty Michel:

Przeczytaj