Kolejna konfrontacja w sprawie obszaru „Białe Morza”. Czy konsultacja społeczna dojdzie do skutku?

Rada Miasta
26.06.2022

Sprawa zagospodarowania rejonu „Białych Mórz” znów powraca. – Odzyskanie terenów Białych Mórz zajęło Gminie Kraków wiele lat. Po skutecznym zatrzymaniu inwestycji mającej na celu wybudowaniu w tym miejscu pola golfowego domagamy się konsultacji społecznych w sprawie przyszłych funkcji, jakie ma pełnić ten teren – zaznacza Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców, który właśnie złożył w tej sprawie projekt uchwały. 

„Białe Morza” to kilkudziesięciohektarowy poprzemysłowy teren znajdujący się w sąsiedztwie doliny rzeki Wilgi, a konkretniej, pomiędzy ul. Totus Tuus i ul. Św. Brata Alberta, a IV obwodnicą Krakowa. (okolice Łagiewnik i Borku Fałęckiego). Nazwa „Białe Morza” pochodzi od zbiorników osadowych, które powstawały w czasie funkcjonowania zakładu. 

Pierwotnie w tym miejscu miało powstać dość kosztowne przedsięwzięcie, jakim miało być wybudowanie pola golfowego. Pomysł ten spotkał się jednak ze znacznym sprzeciwem ze strony mieszkańców i części radnych, więc odstąpiono od pomysłu. Na terenie tym zostały wydzielone trzy kompleksy osadników, z których obecnie część została już zagospodarowana po uprzedniej rekultywacji terenu. W południowej części wybudowany został m.in. psi wybieg, natomiast w znacznie mniejszym stopniu zagospodarowana została północna część kompleksu licząca 34 ha.

Obecnie północna część terenu „Białych Mórz” ten jest poddany konsultacjom społecznym, które jednak nie mogą dojść do skutku. – Wobec zgłoszeń dużej części mieszkańców oczekujących, apelujemy do Prezydenta miasta Krakowa, pana Jacka Majchrowskiego, o organizację konsultacji społecznych w jak najszybszym możliwym terminie – oznajmia Gibała. 

Projekt uchwały zostanie poddany pod głosowanie prawdopodobnie na najbliższej sesji rady miasta.

AKTUALIZACJA (6.07.2022): projekt został odesłany do Komisji Sportu i Kultury Fizycznej RMK w celu: ”zapoznania się z projektem i zaopiniowania w zakresie ogólnodostępności co do możliwości realizacji na tym obszarze obiektów sportowych, wraz z możliwością rozważania umiejscowienia na tym obszarze także elementów rekreacji powszechnej takich jak park”.