Kraków – miasto równych szans. Dla wszystkich
– Od lat jestem sojusznikiem kobiet i to im chcę oddawać głos. Przyszły prezydent powinien realizować ich postulaty wspólnie z nimi – deklaruje niezależny kandydat na Prezydenta Krakowa, Łukasz Gibała. Na dzisiejszej konferencji prasowej to właśnie kobiety – posłanka, ekspertki i radne – zaprezentowały jego postulaty kierowane do kobiet.
W Urzędzie Miasta Krakowa istnieje tzw. luka płacowa, czyli różnica w zarobkach między kobietami i mężczyznami. – Ta sytuacja musi ulec zmianie – urząd miasta musi być uczciwym i sprawiedliwym pracodawcą dla wszystkich. Pracownice i pracownicy muszą otrzymywać takie samo wynagrodzenie za taką samą pracę. Koniec z dyskryminacją ze względu na płeć! Czas na równą płacę za taką samą pracę! – argumentowała Renata Ropska ze stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.
– Cieszy mnie deklaracja radnych Krakowa dla Mieszkańców i Łukasza Gibały o podtrzymaniu miejskiego programu dla par borykających się z problemem niepłodności. Miasto nie powinno wycofywać się z raz podjętych zobowiązań wobec swoich mieszkanek i mieszkańców – mówiła posłanka Razem, Daria Gosek-Popiołek.
Adrianna Siudy, współliderka Krakowa dla Mieszkańców, zapowiedziała wprowadzenie w krakowskich szkołach zajęć z edukacji emocjonalnej i warsztatów z porozumienia bez przemocy. – Chcemy, żeby Krakowianie i Krakowianki od najmłodszych lat uczyli się rozumieć swoje emocje, żeby budowali asertywność i pewność siebie, a także umieli reagować w sytuacjach przemocowych.
Aleksandra Owca z Partii Razem, radna elektka, wybrana z list Krakowa dla Mieszkańców proponowała szereg postulatów dotyczący profilaktyki zdrowotnej. – Niemal każda z nas słyszała w gabinetach ginekologicznych, że „ma boleć” czy że „taka nasza uroda”, a kobiety i osoby pod opieką ginekologiczną wciąż bardzo często mają problem z uzyskaniem na przykład diagnozy i leczenia endometriozy. Wiele z nich wciąż spędza długie lata w bólu, nie wiedząc, co im dolega – mówiła Owca. Szybsze wykrycie endometriozy będzie możliwe dzięki powstaniu całodobowego Punktu Profilaktyki Intymnej, co jest jednym z postulatów Gibały. Będzie to miejsce, gdzie o każdej porze dnia i nocy można uzyskać poradę ginekologa i urologa, a także wykonać podstawowe badania. Na przykład właśnie USG i badania krwi, których wynik może być wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku m.in. endometriozy.
Krakowska opieka w żłobkach przekierowana jest głównie do niepublicznych placówek. – Żłobki to sprawa rodzicielska, dotyczy jednak głównie kobiet. Łatwy dostęp do takich placówek daje możliwość szybkiego powrotu do pracy. W programie Gibały znajdziecie deklarację, że za jego prezydentury miasto utworzy 20 nowych samorządowych żłobków do 2028 r. Musimy zapewnić możliwość powrotu mam do pracy! – deklarowała Eliza Dydyńska-Czesak, radna elektka Krakowa dla Mieszkańców.