Miesiąc w KdM: sierpień 2023
Nowi eksperci w zespole Łukasza Gibały, Punkt Profilaktyki Intymnej w Krakowie, cztery nowe odcinki naszego podcastu, 198 interwencji w ramach Pogotowia Obywatelskiego, wsparcie dla bezdomnych psów – o tym wszystkim przeczytacie w podsumowaniu sierpnia.
Magdalena Milert i Mateusz Budziakowski ekspertami Łukasza Gibały
Do naszego zespołu dołączyło dwoje architektów – Magdalena Milert oraz Mateusz Budziakowski. Magdalena to architektka, urbanistka, edukatorka o kwestiach dostępności przestrzennej. Możecie znać ją z mediów społecznościowych, gdzie jako Pieing mówi często o wykluczeniu różnych grup społecznych: pieszych, młodych rodziców, osób z niepełnosprawnościami. Mateusz Budziakowski jest architektem, urbanistą i konserwatorem zabytków. Doktorat obronił na Politechnice Krakowskiej, na co dzień prowadzi autorską pracownię projektową, zajmującą się również analizami z zakresu prawa budowlanego. Mateusz jest także sekretarzem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
W Krakowie powstanie całodobowy Punkt Profilaktyki Intymnej
Jednym z tematów omawianych na sesji rady miasta było utworzenie w Krakowie całodobowego Punktu Profilaktyki Intymnej, w którym każda osoba będzie mogła bezpłatnie otrzymać przysługujące jej świadczenie medyczne bez obawy, że lekarz zasłoni się klauzulą sumienia i odmówi udzielenia pomocy. Punkt miałby działać 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Miejsce to ma służyć pomocą zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Projekt uchwały w tej sprawie złożyliśmy wraz z radnym Dominikiem Jaśkowcem i przy wsparciu posłanki Darii Gosek-Popiołek.
Niezwykłe spotkanie z seniorami
Na zaproszenie koła Kraków-Krowodrza II Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów wybraliśmy się statkiem do Tyńca. Dziękujemy za spotkanie i wiele owocnych rozmów o problemach, a także o przyszłości naszego miasta!
Nowe wydanie dwumiesięcznika Kraków dla Mieszkańców
Najnowszy numer naszego dwumiesięcznika już dostępny w Internecie! A w nim między innymi o walce o 1059 drzew na trasie budowanej linii tramwajowej do Mistrzejowic, które zasadzili przed wieloma laty mieszkańcy nowo wybudowanych wówczas bloków. Piszemy także o Centrum Muzyki, którym zainteresowała się Prokuratura oraz o ciekawych projektach zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.
Wsłuchujemy się w opowieści Krakowian
Zapraszamy do odsłuchania czterech odcinków naszego podcastu. Będzie o drzewach i ich niszczeniu w rozmowie z Aleksandrą Piotrowską (Akcja Ratunkowa dla Krakowa), o (nie)bezpieczeństwie polskich dróg z Tomaszem Toszą (zastępcą Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie i specjalistą ds. transportu), o tramwaju na Mistrzejowice z Jakubem Kucharczukiem (współgospodarz podcastu „Międzymiastowo”) oraz Rafałem Terkalskim (fundacja Kraków Miasto Przyszłości oraz Inicjatywa Tramwaj na Mistrzejowice) i spółce Kraków 5020 z Tomaszem Pytko.
Co z niewykorzystanymi pieniędzmi z Igrzysk Europejskich w Krakowie?
Od zakończenia Igrzysk Europejskich minęły już prawie dwa miesiące, ale to nie koniec kontrowersji związanych z tą imprezą. Z doniesień medialnych wynika, że wielu podwykonawców, z którymi spółka Igrzyska Europejskie 2023 zawarła umowy, nadal nie otrzymało wynagrodzenia, a Kraków nie wykorzystał całej dotacji otrzymanej z budżetu w związku z organizacją imprezy. Może chodzić nawet o 30 milionów złotych zwróconych przez miasto. Radny Łukasz Gibała w interpelacji domaga się wyjaśnienia obu tych spraw.
Zatrzymaliśmy betonowanie Krakowa (przynajmniej częściowo)
Ocalenie przed zabudową malowniczego obszaru Słonej Wody to jeden z naszych największych sukcesów w walce z betonowaniem Krakowa. Choć postulowaliśmy o uznanie za użytek ekologiczny 20 hektarów cennych przyrodniczo terenów, ostatecznie udało się w ten sposób zabezpieczyć ponad 13 hektarów. Gdyby nie ta pełna zaangażowania walka i Wasze wsparcie, tych chronionych terenów mogłoby być jeszcze mniej, więc bardzo Wam za to wspólne działanie dziękujemy!
Krakowskie murale z lotu ptaka
Niesamowite są te murale ornitologiczne, które można podziwiać w Krakowie. Sami zobaczcie!
Pogotowie Obywatelskie w służbie mieszkańcom
W ramach działalności naszego Pogotowia Obywatelskiego udzieliliśmy w sierpniu bezpłatnej pomocy prawnej 198 osobom. Cały czas nasi prawnicy są do Waszej dyspozycji: