Miesiąc w KdM: wrzesień 2023

Nasze działania
28.09.2023

Spotkania z mieszkańcami Nowej Huty i Sidziny, udział w Senioraliach, dwie ważne interpelacje i wielkie poparcie dla naszej petycji w sprawie utworzenia cmentarza dla zwierząt – zapraszamy do zapoznania się z działaniami KdM, które prowadziliśmy we wrześniu.

Dziękujemy za liczne spotkania z Krakowianami

Wrzesień to 10 wydarzeń, które były dobrą okazją do spotkania z Krakowianami. Zapoznaliśmy się m.in. z trudną sytuacją mieszkańców Sidziny, naocznie przekonując się o ich skali – bezpieczeństwu pieszych zagraża brak chodników, a często nawet poboczy. Łukasz Gibała zobowiązał się, iż w najbliższym czasie wystosuje interpelację w tej sprawie. Odwiedziliśmy też okolice Przylasku Rusieckiego, gdzie zaprosili nas członkowie stowarzyszenia Kępa Grabska – mieszkańcy opowiadali o problemach związanych z infrastrukturą na ich osiedlu i w okolicy. Bardzo dziękujemy za zaproszenie oraz ciekawe rozmowy i pomysły.

Posłuchajcie o Budżecie Obywatelskim

W Polsce Budżety Obywatelskie działają już od 10 lat. Krakowianie są bardzo aktywni w tym temacie, zgłaszając każdego roku setki projektów. Czy BO jest potrzebny? Jakie pomysły zgłaszają Krakowianie? O tym usłyszycie w nowym odcinku naszego podcastu.

Co słychać na Grzegórzkach? Czy tylko chaos, beton i walka o każdy metr zieleni?

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka naszego podcastu z serii Miastokracja, w którym rozmawiamy o najważniejszych sprawach dotyczących polityki miejskiej. Do rozmowy zaprosiliśmy Monikę Firlej, przewodniczącą stowarzyszenia „Zielone Grzegórzki”. Porozmawiamy o przyszłości południowych Grzegórzek. 

Ratujmy drzewa na Wzgórzach Krzesławickich!

Walczymy o ocalenie drzew przy pętli tramwajowej Wzgórza Krzesławickie. Według ekspertów część dokumentacji do decyzji dla tej inwestycji zawiera błędy, które mogą skutkować nieuzasadnioną wycinką drzew. Zachęcamy do podpisania petycji.

Walczymy o drzewa na Wzgórzach Krzesławickich – petycja

Ważne interpelacje radnego Łukasza Gibały

We wrześniu klub radnych Krakowa dla Mieszkańców złożył dwie ważne interpelacje. Pierwsza dotyczyła linii tramwajowej prowadzącej do pętli Górka Narodowa – naszym postulatem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów (strome skarpy wznoszące się po obu stronach torów mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić wydostanie się z tramwaju, gdyby doszło do ewakuacji). 

Drugim tematem, który postanowili zająć się radni była kwestia problemów kadrowych w MPK. Zarząd MPK próbuje wydłużyć czas pracy kierowców do ponad 10 godzin! Sprawa budzi wiele wątpliwości, a Krakowianie zasługują na dobrą i bezpieczną komunikację miejską, kierowcy natomiast na godne i uczciwe traktowanie.

Dobra wiadomość w sprawie cmentarza dla zwierząt

Mamy świetną wiadomość! Rada miasta przyjęła uchwałę dotyczącą utworzenia w Krakowie cmentarza dla zwierząt. Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim Waszemu wsparciu – pod petycją w tej sprawie podpisało się ponad 6 tysięcy osób. Teraz dopilnujemy tego, żeby Magistrat jak najszybciej zrealizował zapisy tej uchwały.

https://glos24.pl/radni-zdecydowali-krakow-bedzie-mial-nowy-cmentarz-tym-razem-dla-psow

Kim są nowi eksperci Łukasza Gibały?

We wrześniu zaprezentowaliśmy Wam sylwetki dwóch nowych ekspertów, którzy będą wspierać Łukasza Gibałę w temacie środowiska i transportu. 

Mariusz Czop to profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Jest naukowcem z 23-letnim stażem. Specjalizuje się m.in. w badaniu zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych. W Krakowie zajmował się kwestią osadników w nowohuckim Pleszowie, gdzie trafiają odpady z ArcelorMittal. Ma ogromne doświadczenie w prognozowaniu wpływu inwestycji na środowisko oraz w tematyce remediacji, czyli przywracania do poprzedniego stanu terenów zdegradowanych przez przemysł. Ma na koncie 10 projektów badawczych, w tym 2 międzynarodowe. Jest autorem lub współautorem 120 publikacji naukowych i około 350 opracowań naukowo-badawczych oraz badawczo-rozwojowych, tworzonych między innymi na potrzeby samorządów

Jacek Mosakowski od wielu lat angażuje się w sprawy transportu publicznego w Krakowie, współtworząc popularną na Facebooku Platformę Komunikacyjną Krakowa. Dzięki swojej działalności wspólnie z mieszkańcami wpłynął na wiele zmian w naszym mieście: doprowadził do utworzenia linii 503, przedłużenia nocnego autobusu nr 605 czy skierowania pojazdów przegubowych na linię 182. Zawodowo zajmuje się analizą danych, a akademickie kompetencje uzyskał między innymi na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie obronił doktorat.

Coś tu brzydko pachnie w Krakowie

Uciążliwości zapachowe w południowo-wschodniej części Krakowa to bardzo złożony i dokuczliwy problem, który niestety od lat doskwiera tamtejszym mieszkańcom. Złożyliśmy projekt uchwały obligującej Jacka Majchrowskiego do podjęcia skutecznych działań w celu rozwiązania tego problemu, a także projekt rezolucji w tej sprawie, skierowanej do WIOŚ oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zawnioskowaliśmy też, by Jacek Majchrowski na sesji rady miasta poinformował o działaniach w tej sprawie, tych dotychczasowych i planowanych, a także odpowiedział na pytania radnych i mieszkańców. Wcześniej temat podejmie kierowana przez naszych radnych Komisja Kształtowania Środowiska RMK. 

Zachęcamy do podpisania petycji Akcji Ratunkowej dla Krakowa:

https://www.petycjeonline.com/a/414320

Pogotowie obywatelskie w służbie mieszkańcom

W ramach działalności naszego Pogotowia Obywatelskiego udzieliliśmy we wrześniu bezpłatnej pomocy prawnej 343 osobom. Cały czas nasi prawnicy są do Państwa dyspozycji: https://pogotowieobywatelskie.pl/