MiniPrzewodnik po okolicach Krakowa, czyli najciekawsze atrakcje do 50 km od Rynku Głównego

Aktualności
08.07.2020

Zaczęły się wakacje, które – ze względu na wciąż trwającą epidemię – będą wyjątkowe. Wielu z nas wybierze się na urlop do polskich miejscowości, będziemy też szukać atrakcji niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Dlatego powstał ten MiniPrzewodnik. Zebraliśmy w nim subiektywnie najciekawsze miejsca, które znajdziecie w odległości 50 kilometrów od Rynku Głównego w Krakowie. W sam raz na jednodniową wycieczkę. Podzieliliśmy je na trzy kategorie – tereny zielone (czyli lasy, rezerwaty, puszcze i pustynie), zamki oraz obszary dziedzictwa kulturowego, związane głównie z zabytkową zabudową. Wszystkie tereny zielone, które Wam pokażemy są dostępne bezpłatnie; zamki, które wybraliśmy również można bez kupowania biletów obejrzeć z zewnątrz i pospacerować w ich otoczeniu, ale ze wejście do środka trzeba będzie zapłacić. Zabieramy Was w małą podróż po okolicach Krakowa. Mamy nadzieję, że tymi śladami wybierzecie się również sami i dacie znać, jak Wam się podobało!

Gotowi? No to zaczynamy!

Mapa wybranych atrakcji turystycznych do 50 km od Rynku Głównego

ZIELONO MI… CZYLI MAŁY #CITYBREAK

Pustynia Błędowska (nr 13)

Jak dojadę: miejsce położone jest niespełna 50 km od Krakowa. Samochodem dotrzemy tam w niecałą godzinę, wytrwalsi mogą się pokusić o wycieczkę rowerową przez malowniczy Ojców (zajmie około 3 godziny w jedną stronę). Wybierając komunikację publiczną, będziemy musieli najpierw dostać się busem do Olkusza, a następnie kolejnym w pobliże samej pustyni.

Co warto zobaczyć: W pobliżu pustyni znajduje się kilka punktów widokowych – to Róża Wiatrów, wzgórze Czubatka oraz wzgórze Dąbrówka. Pierwszy punkt, ze względu na położenie na poziomie samej pustyni, nie zapewni nam większego oglądu. Pozwoli natomiast na spacer po piasku oraz zapoznanie się informacjami na temat fauny i flory Pustyni, a także np. jej wykorzystywania przez wojsko. Trochę wyżej położone jest wzgórze Dąbrówka, natomiast najpełniejszy widok od góry znajdziemy na wzgórzu Czubatka (można dojechać samochodem). Stamtąd też zaczyna się ścieżka przyrodnicza, wiodąca nie tylko przez pustynię, ale także okalający ją las oraz stawy. Te ostatnie są szczególnie malownicze o poranku i zachodzie słońca, dlatego właśnie wtedy szczególnie polecamy się tam wybrać. Przez pustynię wiodą też różne szlaki turystyczne – warto pobrać na telefon bezpłatną aplikację PTTK, która pozwoli Wam na bieżąco się nimi poruszać (UWAGA: aplikacja przyda się także w przypadku innych miejsc).

Pustynia Błędowska - widok ze wzgórza Czubatka
Pustynia Błędowska - widok ze wzgórza Czubatka
Pustynia Błędowska - wzgórze Czubatka
Pustynia Błędowska - wzgórze Czubatka
Pustynia Błędowska - Róża Wiatrów
Pustynia Błędowska - Róża Wiatrów
Puszcza Niepołomicka - stawy
Puszcza Niepołomicka - stawy

Rezerwat Kozie Kąty i las Bronaczowa (nr 14)

Jak dojadę: malowniczy teren położony zaledwie 25 km od centrum Krakowa, tuż za granicą Skawiny. Z łatwością można się tam dostać samochodem, rowerem lub komunikacją publiczną – w pobliżu wejścia do lasu zatrzymuje się autobus linii 253.

Co warto zobaczyć: najpopularniejsza ścieżka po lesie Bronaczowa ma 4,5 km długości i jest średnio-łatwym szlakiem. Można ją pokonać zarówno pieszo, jak i rowerem – tym drugim warto się wybrać również na dłuższą wycieczkę, która doprowadzi nas do rezerwatu Kozie Kąty. Malownicza trasa pośród rzek i stawów spodoba się każdemu miłośnikowi przyrody.

Las Bronaczowa

Dolina Będkowska (nr 15)

Jak dojadę: do większości podkrakowskich dolinek można dojechać rowerem, samochodem (około 25 km), a także komunikacją publiczną (w tym przypadku dotrzemy na miejsce autobusem linii 210, przystanek Będkowice Borynia nż).

Co warto zobaczyć: dolina Będkowska należy do jednej z najpopularniejszych podkrakowskich dolinek. Znajdziemy w niej wiele atrakcji – wśród nich liczne wąwozy, formacje skalne i jaskinie. To raj dla osób lubiących aktywny wypoczynek, również wspinaczkę. Przez dolinę prowadzi kilka różnorodnych szlaków – zarówno pieszych, jak i rowerowych – warto korzystać z aplikacji PTTK, żeby wybrać odpowiedni dla siebie. Trzeba spróbować słynnego pstrąga, serwowanego w jednym z punktów gastronomicznych na terenie doliny.

Dolina Będkowska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Będkowska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Będkowska - Brandysówka; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Będkowska - Brandysówka; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Będkowska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Będkowska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com

Dolina Kobylańska (nr 16)

Jak dojadę: możemy do niej dojechać rowerem, samochodem (około 20 km) lub komunikacją publiczną (autobus linii 278).

Co warto zobaczyć: dolina słynie z formacji skalnych umożliwiających wspinaczkę, ale każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Przecinają ją liczne trasy spacerowe i rowerowe, są także miejsca, gdzie można odpocząć.

Dolina Kobylańska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Kobylańska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Kobylańska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Kobylańska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Kobylańska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com
Dolina Kobylańska; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com

Dolina Bolechowicka (nr 17)

Jak dojadę: trafimy tam rowerem, samochodem (około 20 km) lub komunikacją publiczną (autobusy linii 248 i 268).

Co warto zobaczyć: dolina słynie z formacji skalnych – między innymi Bramy Bolechowickiej, położonej zaraz przy wejściu do doliny od strony Bolechowic. Przez dolinę wiedzie jeden główny szlak pieszy. Z niektórych wzgórz rozpościerają się rozległe widoki, nie tylko na dolinki, ale także na Kraków – warto się na nie wspiąć!

Dolina Bolechowicka; zdjęcia: Darek Szylko Funaticos.com

Dolina Kluczwody (nr 18)

Jak dojadę: dojazd analogiczny jak do doliny Będkowskiej, trzeba wysiąść na innym przystanku (Biały Kościół nż).

Co warto zobaczyć: przez dolinę biegną dwa główne szlaki turystyczne oraz dwa rowerowe. Część doliny obejmuje ścisły leśny rezerwat przyrody. Najsłynniejszymi miejscami w dolinie są jaskinia Mamutowa, chętnie odwiedzana przez wspinaczy oraz jaskinia Wierzchowska Górna, która jest drugą pod względem długości jaskinią na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (wejście do środka jest płatne).

Puszcza Niepołomicka (nr 19)

Jak dojadę: teren puszczy zaczyna się około 27 km od centrum Krakowa i zaledwie kilka kilometrów od jego wschodniej granicy. Można tam bez problemu dojechać samochodem, rowerem lub komunikacją miejską (autobusem MPK do niepołomickiego rynku (301, 221), a potem spacerem do Puszczy).

Co warto zobaczyć: puszcza zajmuje rozległy obszar ponad 100 km2. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – są ścieżki biegowe, spacerowe, po lesie można także jeździć rowerem. Teren jest płaski i niewymagający, więc spokojnie poradzą z nim sobie także osoby starsze czy dzieci. Zmotoryzowanym polecamy zacząć od jednego z licznych parkingów – mapy znajdujące się przy ścieżkach bez problemu przeprowadzą nas przez las. Będąc w puszczy warto także zajrzeć do niepołomickiego zamku, ale o tym w dalszej części naszego MiniPrzewodnika 🙂

Puszcza Niepołomicka

Ojcowski Park Narodowy (nr 20)

Jak dojadę: patrz dojazd do Ojcowa i Pieskowej Skały

Co warto zobaczyć: Ojcowski Park Narodowy obejmuje powierzchnię około 22 km2 i mieści w sobie wiele atrakcji. Szerzej o nich w punkcie dotyczącym zamku w Pieskowej Skale oraz Ojcowa.

Kaplica "Na Wodzie"

Dolina Eliaszówki (nr 21)

Jak dojadę: dolina jest położona około 32 km od centrum Krakowa, najłatwiej się tutaj dostać samochodem lub rowerem (mijając malowniczy krajobraz krakowskich dolinek), można także dojechać pociągiem lub busem do Krzeszowic i przesiąść się do busa jadącego w kierunku Czernej lub Paczółtowic.

Co warto zobaczyć: podobnie jak w przypadku innych podkrakowskich dolinek znajdziemy tutaj liczne szlaki piesze i rowerowe. Dolina słynie z ruin Diabelskiego Mostu (obecnie dojście do niego jest dosyć strome i mało bezpieczne), a także Źródła św. Eliasza, zwanego także Źródłem Miłości. Po drodze można także zajrzeć do klasztoru w Czernej, który znajduje się w Dolinie.

Ruiny Diabelskiego Mostu

Dolina Racławki (nr 22)

Jak dojadę: dolina znajduje się 26 km od centrum Krakowa i podobnie jak w przypadku doliny Eliaszówki najłatwiej się tam dostać samochodem lub rowerem. Korzystając z komunikacji publicznej (busów) trzeba się kierować do Dubia lub Radwanowic.

Co warto zobaczyć: przez dolinę wiedzie najpopularniejszy, około pięciokilometrowy szlak pieszy. Rozpoczyna się na parkingu przy dolinie, a kończy w wąwozie Stradlina. Można wybrać także inne szlaki, dopasowane do własnych możliwości, a także czasu – warto w tym celu korzystać z aplikacji PTTK, o której pisaliśmy wcześniej.

Dolina Racławki

Rezerwat Skały Kmity (nr 23)

Jak dojadę: rezerwat jest położony 13 km od centrum Krakowa, zaraz za Rząską. Można do niego dojechać samochodem (na miejscu znajduje się parking), rowerem, ale także komunikacją miejską (autobus 258).

Co warto zobaczyć: ścieżka wokół skały Kmity ma niecałe 2 km i biegnie przez las. Niektóre podejścia są strome, ale przy odpowiedniej ilości czasu każdy powinien sobie z nimi poradzić. Ze skały rozpościera się piękny widok na okoliczny las, dolinę i miejscowości. Do parkingu wracamy wąwozem (radzimy zabrać ze sobą spray na komary 😉 ). Druga, dłuższa trasa wiedzie przez dolinę Grzybowską i doprowadza nas do lasu, gdzie do wyboru mamy wiele ścieżek (uwaga: część z nich jest mało uczęszczana i przez to zarośnięta). Nikt nie może się tutaj nudzić, a widoki są naprawdę malownicze.

Widok ze Skały Kmity
Widok ze Skały Kmity
Skała Kmity
Skała Kmity
Wąwóz w rezerwacie
Wąwóz w rezerwacie

Dolina Mnikowska (nr 24)

Jak dojadę: dolina jest położona 20 km od Krakowa. Podobnie jak w przypadku poprzednich miejsc można się tutaj dostać samochodem (przy wejściu znajduje się parking), rowerem, a także komunikacją publiczną (autobus aglomeracyjny nr 269).

Co warto zobaczyć: dolina jest bogata w zarówno w zróżnicowaną roślinność, jak i formacje skalne. Po jednej stronie prowadzi nad stromymi skałami, po drugie spokojnie płynie rzeka Sanka. Są także polany piknikowe, w weekendy oblegane przez turystów, ale w tygodniu bez problemu znajdziemy dla siebie wolne miejsce. W dolinie znajdują się także liczne jaskinie, do których doprowadzą nas mapy (tutaj znowu warto korzystać z aplikacji).

Dolina Mnikowska - Sanka
Dolina Mnikowska - Sanka
Jaskinia w dolinie Mnikowskiej
Jaskinia w dolinie Mnikowskiej
Dolina Mnikowska - Sanka
Dolina Mnikowska - Sanka
Dolina Mnikowska
Dolina Mnikowska

Jezioro Dobczyckie (nr 25)

Jak dojadę: trzydziestokilometrową trasę z Krakowa najwygodniej pokonać samochodem, ale z Dworca Głównego kursują także liczne busy.

Co warto zobaczyć: brzegi jeziora są w dużej mierze ciągle niezagospodarowane, ale warto wybrać się na wycieczkę ścieżką biegnącą od zamku (o nim później) przez koronę zapory. Można także skorzystać z oferty rejsów statkami, które pływają po jeziorze.

Jezioro Dobczyckie

W ZAMKOWEJ KRAINIE, CZYLI WRACAMY DO CZASÓW KRÓLÓW I KSIĄŻĄT

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu (nr 5)

Jak dojadę: miasto znajduje się 50 km od centrum Krakowa i możemy tam dotrzeć samochodem lub busem odjeżdżającym z Dworca Głównego. Centrum jest niewielkie, więc z pewnością nie będziemy mieli problemów z trafieniem.

Co warto zobaczyć: zamek wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku został odrestaurowany i umożliwia zwiedzenie wielu wystaw. Możemy to zrobić kilkoma trasami, w zależności od tego, jaki bilet wykupimy. Do naszej dyspozycji są między innymi Trasa Podziemna i Wystawa Średniowieczne Narzędzia Tortur, Kaplica z Kryptą Grobową Lubomirskich, wystawa Pompa Funebris, Wystawa Arsenał Wiśnicki oraz Trasa Nietoperza. Droga do zamku wiedzie przez przyjemny park, w którym znajdziemy między innymi miniatury 9 zamków, które mają wspólne elementy z tym znajdującym się w Wiśniczu (to między innymi zamki w Łańcucie, Krasiczynie, Krzyżtoporze czy Olesku). W parku możemy także przespacerować się ocienionymi alejkami oraz odpocząć w trakcie małego pikniku.

Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu
Park u podnóża zamku
Park u podnóża zamku

Zamek Korzkiew (nr 6)

Jak dojadę: Korzkiew położona jest 17 km od Krakowa i wiedzie do niej droga popularna nie tylko wśród miłośników motoryzacji, ale także rowerzystów. W okolicę zamku dostaniemy się również autobusem aglomeracyjnym (linia 267).

Co warto zobaczyć: zamek na co dzień nie jest udostępniony do zwiedzania (znajduje się w nim hotel oraz sale, które można wynajmować na uroczyste kolacje). Warto więc połączyć wycieczkę z odwiedzeniem innych atrakcji w okolicy (np. doliną Kluczwody czy Ojcowskim Parkiem Narodowym).

Zamek w Korzkwi

Zamek Pieskowa Skała (nr 7)

Jak dojadę: zamek położony jest 30 km od Krakowa, możemy tam dojechać samochodem, rowerem, busem albo autobusem aglomeracyjnym z Krakowa do Ojcowa.

Co warto zobaczyć: zamek i jego otoczenie znajdują się na malowniczym terenie. Można wybrać się na wycieczkę przez las, a także obejrzeć okoliczne formacje skalne – między innymi słynną Maczugę Herkulesa. Za wejście do zamku trzeba zapłacić – można wybrać wariant zwiedzania muzeum, samych dziedzińców lub dziedzińców z ogrodem włoskim. W zamku znajduje się także restauracja, z której rozpościera się klimatyczny widok na zamek i kolorowy ogród.

Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale - dziedziniec
Zamek w Pieskowej Skale - dziedziniec
Zamek w Pieskowej Skale - ogród włoski
Zamek w Pieskowej Skale - ogród włoski

Zamek Rabsztyn (nr 8)

Jak dojadę: zamek położony jest 44 km od centrum Krakowa i można do niego dojechać busem z Olkusza.

Co warto zobaczyć: od 2019 roku wejście do zamku nie jest możliwe ze względu na trwającą przebudowę, ale można obejrzeć go z zewnątrz, a także wybrać się na wycieczkę szlakiem prowadzącym przez las.

Zamek Rabsztyn

Zamek Lipowiec w Babicach (nr 9)

Jak dojadę: Babice znajdują się 44 km od Krakowa i poza samochodem można się tam dostać również busami kursującymi przez Alwernię. Jeśli wybieramy samochód, warto zabrać ze sobą rower lub przygotować się na dłuższy spacer – najbliższe parkingi położone są około 1,5 km od zamku.

Co warto zobaczyć: zamek jest tymczasowo zamknięty ze względu na epidemię koronawirusa (z zewnątrz niestety niewiele można zobaczyć), ale warto wybrać się na spacer przez naprawdę malowniczy las (niektóre podejścia są strome). Przy okazji można odwiedzić również zlokalizowany poniżej zamku skansen (o nim w dalszej części artykułu).

Las otaczający zamek
Las otaczający zamek
Zamek Lipowiec
Zamek Lipowiec

Zamek Tenczyn w Rudnie (nr 10)

Jak dojadę: zamek położony niecałe 40 km od Krakowa, widoczny z autostrady A4 biegnącej w kierunku Katowic. Najprościej dojechać tam samochodem (na miejscu dostępne są parkingi), ale popularne są także wycieczki rowerowe.

Co warto zobaczyć: zamek jest stopniowo restaurowany, a najbardziej warto wejść na jego wieżę – rozpościera się z niej niesamowity widok na znajdującą się obok puszczę Dulowską. Do tejże puszczy można również wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową. Przy zamku przygotowano także niewielką polanę, z której rozpościera się doskonały widok.

Zamek Tenczyn w Rudnie
Zamek Tenczyn w Rudnie
Zamek Tenczyn w Rudnie - widok na Puszczę Dulowską
Zamek Tenczyn w Rudnie - widok na Puszczę Dulowską
Zamek Tenczyn w Rudnie - dziedziniec
Zamek Tenczyn w Rudnie - dziedziniec

Zamek w Dobczycach (nr 11)

Jak dojadę: patrz dojazd do jeziora Dobczyckiego

Co warto zobaczyć: zamek położony jest nad jeziorem Dobczyckim i rozpościera się z niego doskonały widok nie tylko na jezioro, ale i same Dobczyce. Dojście wiedzie obok baszty znajdującej się na terenie murów obronnych, na którą wstęp jest bezpłatny. Przy zamku umieszczono także ławeczki, z których możemy podziwiać całą panoramę. Na terenie kompleksu znajduje się też skansen, który można zwiedzić razem z zamkiem.

Zamek w Dobczycach
Zamek w Dobczycach
Widok ze wzgórza obok zamku
Widok ze wzgórza obok zamku
Zamek i skansen w Dobczycach
Zamek i skansen w Dobczycach

Zamek w Niepołomicach (nr 12)

Jak dojadę: Niepołomice to miejscowość zlokalizowana zaraz za wschodnią granicą Krakowa – z powodzeniem dojedziemy tam samochodem, rowerem lub komunikacją miejską.

Co warto zobaczyć: zamek w Niepołomicach znacząco różni się architektonicznie od zamków, które opisaliśmy wcześniej. Wewnątrz znajduje się okazały dziedziniec, restauracja oraz muzeum. Spacer warto połączyć ze zwiedzeniem niepołomickiego rynku oraz odwiedzeniem puszczy Niepołomickiej.

Zamek w Niepołomicach

DZIEDZICTWO KULTUROWE

Lanckorona (nr 1)

Jak dojadę: Lanckorona to miejscowość położona 34 km od Krakowa. Dojedziemy tam samochodem, połączenia busem niestety zostały zawieszone.

Co warto zobaczyć: Lanckorona słynie z klimatycznego rynku, chętnie wybieranego między innymi przez nowożeńców na sesje ślubne. Spacer uliczkami obok zabytkowych domów po „mieście aniołów” sprawi Wam na pewno wiele frajdy. Warto zajrzeć także do zlokalizowanego przy rynku muzeum oraz wybrać się do ruin zamku – podejście jest strome, ale krótkie – z rynku na zamek dojdziemy w zaledwie 5-7 minut. Można także pospacerować po leśnych ścieżkach, które otaczają ruiny.

Lanckorona - zabytkowa zabudowa_Easy-Resize.com
Lanckorona - zabytkowa zabudowa_Easy-Resize.com
Lanckorona - muzeum
Lanckorona - muzeum
Lanckorona - zabytkowa zabudowa
Lanckorona - zabytkowa zabudowa
Lanckorona - ruiny zamku
Lanckorona - ruiny zamku

Tyniec (nr 2)

Jak dojadę: do graniczącego z Krakowem Tyńca możemy dojechać samochodem (są tam parkingi, ale warto wziąć pod uwagę, że w weekend może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca), rowerem – korzystając z malowniczej trasy wzdłuż wałów Wisły albo krakowską komunikacją publiczną.

Co warto zobaczyć: największą atrakcją Tyńca jest opactwo Benedyktynów. Z kompleksu położonego na wzgórzu rozpościera się piękny widok na Wisłę. Można także zajrzeć do jednej z restauracji położonych albo w samym opactwie, albo poniżej, zaraz przy Wiśle. Z tego miejsca odchodzi wiele ścieżek rowerowych i spacerowych, niektóre z nich wiodą np. do lasku Wolskiego.

Widok na Wisłę w Tyńcu
Widok na Wisłę w Tyńcu
Opactwo Benedyktynów
Opactwo Benedyktynów
Widok z opactwa na Wisłę
Widok z opactwa na Wisłę

Ojców (nr 3)

Jak dojadę: miejscowość zlokalizowana 33 km od Krakowa, do której można dotrzeć samochodem (uwaga, wszystkie parkingi są płatne, a w weekendy często tworzą się korki), rowerem (to bardzo popularna trasa wśród kolarzy) albo busem prywatnego przewoźnika.

Co warto zobaczyć: Ojców daje nam niezwykle szerokie spektrum możliwości, ale ze względu mnogość atrakcji oraz bliskość Krakowa jest miejscem bardzo obleganym. Warto przespacerować się na zamek, przejść leśnymi ścieżkami, obejrzeć słynną kaplicę „Na Wodzie” czy drewnianą zabudowę miejscowości. Blisko stąd także do zamku w Pieskowej Skale. Mając więcej czasu, można odwiedzić także Grotę Łokietka (uwaga: trzeba sprawdzać komunikaty, bo została tymczasowo zamknięta ze względu na epidemię).

Maczuga Herkulesa

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie (nr 4)

Jak dojadę: patrz dojazd do zamku w Babicach; skansen zlokalizowany jest przy pieszym deptaku (można na niego wjechać również rowerem)

Co warto zobaczyć: pewne pojęcie o prezentowanej w skansenie architekturze zdobędziemy już spacerując wokół niego. Jeśli chcemy obejrzeć wnętrze przeniesionych tam chat, musimy kupić bilet. Całą wycieczkę warto połączyć ze spacerem do zamku Lipowiec.

Nadwiślański Park Etnograficzny
Nadwiślański Park Etnograficzny
Nadwiślański Park Etnograficzny
Nadwiślański Park Etnograficzny
Nadwiślański Park Etnograficzny
Nadwiślański Park Etnograficzny

To już wszystko, co dla Was przygotowaliśmy. Koniecznie sprawdźcie drugą część naszego MiniPrzewodnika, czyli od 50 do 100 km od Krakowa. Znajdziecie go TUTAJ.

Na Waszą prośbę wrzucamy również wersję PDF do pobrania i wydruku – znajdziecie ją tutaj:

POBIERZ

A na poniżej mapie zaznaczyliśmy dla Was wszystkie atrakcje, które znajdziecie w obu naszych MiniPrzewodnikach – dobrej zabawy!

Mapa atrakcji do 100 km od Krakowa, opisanych w dwóch MiniPrzewodnikach Krakowa dla Mieszkańców