Nadchodzi odwilż w Radzie Miasta Krakowa – młodzi na listach KDM

Rada Miasta
15.03.2024

Chcą sprawnej i dostępnej komunikacji miejskiej, zieleni i mieszkań na tani wynajem. ‒ Rada Miasta potrzebuje powiewu świeżego powietrza. Ludzi, którzy myślą nowocześnie i chcą Krakowa lepszego dla wszystkich mieszkańców. Takie właśnie osoby znajdują się na naszych listach wyborczych ‒ mówi Łukasz Gibała, niezależny kandydat na prezydenta Krakowa.

Mają nie więcej niż 32 lata, po raz pierwszy walczą o mandat radnego Krakowa. Jednocześnie wszyscy mają doświadczenie w działaniach społecznych, część jest już radnymi w dzielnicach. Są młodzi, zaangażowani i gotowi do tego, żeby odświeżyć Radę Miasta Krakowa. A jest wiele do zrobienia, bo obecnie średnia wieku radnego wynosi 55 lat, a kobiety stanowią zaledwie 26% składu rady. Tymczasem skutki decyzji podejmowanych przez radnych będą dotyczyć przede wszystkim młodych dorosłych. Bez ich głosu w Radzie Miasta trudno o właściwe decyzje, które uwzględnią perspektywę wszystkich mieszkańców, a nie tylko panów po 50.


Inżynierowie, młodzi rodzice i radczynie prawne – młodzi i ambitni idą zmienić Kraków

Kandydaci i kandydatki, które znajdują się na liście KWW Łukasza Gibały – Kraków dla Mieszkańców są młodzi, świetnie wykształceni i gotowi wziąć odpowiedzialność za swoje miasto. Poznajmy ich!

W okręgu 1 (Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony) na 3. miejscu znajdziemy Aleksandrę Lewicką, 32-letnią doktorkę nauk biologicznych, lekarkę weterynarii, absolwentkę Uniwersytetu w Cambridge i członkinię Partii Razem. Na 6. miejscu zobaczymy Michała Czerskiego, 23-latka, prezesa zarządu firmy Imago Centrum Sztuki Ludowej, organizatora wydarzeń kulturalno-targowych, dla którego szczególnie ważna jest promocja i zachowanie dziedzictwa kulturowego Polski. Na ostatnim 8 miejscu znajdziemy Łukasza Pułę, 25-letniego działacza społecznego, autora projektów do Budżetu Obywatelskiego, specjalizującego się w transporcie miejskim. 

Listę w okręgu 2 (Prądnik Biały i Krowodrza) otwiera Aleksandra Owca, 31-letnia radczyni prawna, działaczka społeczna i członkini partii Razem, zaangażowana w działania na rzecz równości. Na miejscu 3. znajdziemy Wiktorię Malinowską, 22-letnią studentkę politologii i członkinię Alternatywy Młodych dla Krakowa. Miejsce 6. zajmuje Jakub Karpiński22-letni student politologii, najmłodszy członek Rady Dzielnicy V Krowodrza, w której jest przewodniczącym Komisji Sportu, Rekreacji i Aktywizacji Młodzieży.

Młodych w okręgu 3 (Bronowice, Zwierzyniec i Dębniki) reprezentuje druga na liście Zuzanna Piekarz, 26-letnia absolwentka filologii angielskiej z językiem niemieckim i dziennikarstwa na UJ, przez wiele lat związana z ZHP, asystentka społeczna posłanki Darii Gosek-Popiołek. Tuż za nią, na miejscu 3. zobaczymy 32-letniego Tomasza Pytko – socjologa, przedsiębiorcę i managera kultury, członka Rady Dzielnicy Bronowice. 

W okręgu 4 (Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie) miejsce nr 5. należy do Natalii Malkusz – 23-letniej studentki stosunków międzynarodowych i absolwentki polityki społecznej na UJ, aktywistki na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, członkini partii Razem.

W okręgu 5 (Bieżanów-Prokocim, Podgórze) na 2. miejscu znajdziemy Emilię Drobot – 25-letnią studentkę ochrony środowiska na UR, członkinię partii Razem, dla której priorytetami są ekologia, rozwój komunikacji zbiorowej i dostępna przestrzeń publiczna.

W okręgu 6 (Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie) młodych kandydatów reprezentuje z miejsca 5. Maciej Rochel, 29-letni absolwent budownictwa na Politechnice Krakowskiej, związany z inicjatywą Tramwaj na Mistrzejowice”. Na miejscu 6. znajduje się Michał Puchała – 23-letni pracownik obsługi klienta w krakowskiej korporacji, dla którego priorytetami są walka z wykluczeniem komunikacyjnym i zieleń miejska.

Listę w okręgu 7 (Bieńczyce, Nowa Huta) otwiera Eliza Dydyńska-Czesak, 32-letnia absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, wolontariuszka Krakowa dla Mieszkańców, mama dwójki dzieci, dla której priorytetem jest bezpieczna i inkluzywna przestrzeń publiczna i poszanowanie architektury Nowej Huty i Bieńczyc.


Czas na odwilż, także w Radzie Miasta

 ‒ Mamy szansę na prawdziwą zmianę. To moment, żeby głos w sprawach miasta zabrali także młodzi ludzie ‒ mówi Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa.  ‒ Mamy na naszej liście wykształcone i zaangażowane osoby, które swoimi talentami i już zdobytym doświadczeniem chcą służyć wszystkim mieszkankom i mieszkańcom. Chcemy odświeżyć Radę Miasta i postawić na rozwiązanie problemów, z którymi zmagają się młodzi ludzie. Wpuścić do miasta trochę świeżego powietrza i sprawić, że nastanie długo oczekiwana odwilż. Tej wiosny dajmy szansę młodym, niech staną się zwiastunem zmian! ‒ zaapelował lider stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.