Przedstawiamy naszych radnych dzielnicowych!
Za nami wybory do rad dzielnic, po których wśród radnych znalazło się aż 19 osób popieranych przez Kraków dla Mieszkańców. Wszystkim nowo wybranym radnym należą się serdeczne gratulacje. Poznajcie ich i pamiętajcie, że możecie się do nich zwrócić z Waszymi lokalnymi problemami!
DZIELNICA I – STARE MIASTO
Rafał Nowak
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku Zarządzanie Marketing. Ze Starym Miastem związany od urodzenia. Mandat radnego dzielnicy pełni od 2010 roku, dwukrotnie jako członek Zarządu dzielnicy. W poprzednich kadencjach pełnił również funkcję przewodniczącego komisji sportu oraz był członkiem komisji zdrowia, a także komisji praworządności i porządku publicznego. Na pierwszym miejscu stawia dobro mieszkańców i chce sprawić, żeby dzielnica była dla wszystkich miejscem przyjaznym, bezpiecznym, spokojnym i zielonym. Ma na celu obronę każdego zagrożonego zabudową skrawka zieleni na terenie Starego Miasta oraz stworzenie wybiegu dla psów na terenie Dzielnicy I. Planuje też starania o poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych nie tylko w rejonie Starego Miasta, ale w całym Krakowie.
kontakt: rnowak.staremiasto@interia.pl
DZIELNICA V – KROWODRZA
Marcin Grega
Radny dzielnicy Krowodrza od 17 lat, w ostatnich dwóch kadencjach członek Zarządu dzielnicy. Zawodowo związany z Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości, gdzie kieruje pracą referatu kontroli. Autor popularnej na Facebooku strony Moja Krowodrza, poświęconej sprawom dzielnicy, a także organizator wielu akcji społecznych. Od urodzenia mieszka przy ul. Mazowieckiej, a jego rodzina jest związana z Krowodrzą od pięciu pokoleń. W rozpoczynającej się kadencji za cele stawia sobie m.in. ochronę Krowodrzy przed nadmierną zabudową, w szczególności enklaw zieleni takich jak Młynówka Królewska – bo park, skwer czy plac zabaw są ważniejsze niż kolejne osiedla. Będzie zabiegał także o rozbudowę infrastruktury przyjaznej mieszkańcom, w tym o remont placu zabaw przy ul. Kmiecej oraz boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 36.
kontakt: mojakrowodrza@gmail.com
Piotr Polończyk
Przedsiębiorca, prowadzi firmę budującą obiekty przemysłowe. Doświadczenie z pracy w tworzeniu dużych inwestycji chce przekuć w mądrą politykę na rzecz najbliższej okolicy. Jako radny stawia sobie za cel remont Rogatki na rogu ul. Poznańskiej i Łokietka oraz stworzenie tam przestrzeni przyjaznej mieszkańcom. Chce zabiegać o więcej nasadzeń w dzielnicy i zamienienie części betonowych przestrzeni w tereny zielone, zamierza także starać się o utworzenie nowej linii autobusowej, biegnącej ul. Wrocławską i skręcającej w al. Kijowską.
kontakt: polonczyk.rdk@wp.pl
Jakub Karpiński
Studiuje politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mimo że mieszka w Krakowie od kilku lat, aktywnie angażuje się w życie miasta choćby jako inicjator projektów do budżetu obywatelskiego. W radzie dzielnicy chce zajmować się kwestiami kultury, zieleni i promować wśród mieszkańców idee budżetu obywatelskiego, poprzez który każdy może zmieniać na lepsze swoje bezpośrednie sąsiedztwo. Jako radny chce m.in. doprowadzić do rewitalizacji działki przy ul. Lea 13 i stworzenia tam skweru czy zwiększenia liczby stojaków na rowery w dzielnic. Bliskie są mu idee integracji międzypokoleniowej, które chciałby realizować m.in. poprzez organizację akcji sąsiedzkich.
kontakt: j.karpinski.kontakt@gmail.com
DZIELNICA VI – BRONOWICE
Tomasz Pytko
Na rzecz Krakowa działa od 16 lat. Z wykształcenia socjolog, prowadzi firmę marketingową i serwis rowerowy „Szprycha” przy ul. Bronowickiej 19. Autor zwycięskiego projektu w budżecie obywatelskim, dzięki któremu na terenie dzielnicy zostanie posadzonych 100 drzew o obwodzie co najmniej 16 cm. W radzie dzielnicy zamierza zadbać o jej zrównoważony rozwój. Za cele stawia sobie m.in. doświetlenie ul. Rydla, wymianę opraw na ledowe i rozwój parku przy Forcie we współpracy z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej. Chce także wziąć aktywny udział w planowaniu linii tramwajowej przez ul. Głowackiego.
kontakt: 690 272 372, tomaszwkrakowie@gmail.com
DZIELNICA VII – ZWIERZYNIEC
Agnieszka Frankowska
Na Bielanach mieszka od 12 lat. Angażuje się w promowanie idei budżetu obywatelskiego w Krakowie od początku jego funkcjonowania. Na rzecz dzielnicy działa postulując remonty dróg, nowe nasadzenia drzew i utrzymanie czystości. Jako radna chce m.in. zadbać o remont placu przed sklepem „Jubilat” i skweru przy „samolocie”, walczyć o budowę domu kultury, a także kontynuować swoje dotychczasowe starania o remont fortu Krępak przy ul. Księcia Józefa. Planuje także organizację pikniku sąsiedzkiego na Bielanach.
kontakt: 577 911 417, frankowska@dzielnicazwierzyniec.pl
DZIELNICA VIII – DĘBNIKI
Piotr Płonka
Urodził się w Żywcu, studiował w Oksfordzie, ale na swoje miejsce na ziemi wybrał Skotniki. To tam wspólnie z żoną wychowuje syna. Jak podkreśla, ich rodzina została bardzo ciepło przyjęta przez lokalną społeczność i dlatego postanowił się odwdzięczyć i przeznaczyć swój czas na rzecz rozwoju swojej dzielnicy. Ma doświadczenie w pracy na rzecz samorządu oraz organizacji pozarządowych, które chce wykorzystać w pracy radnego Dębnik. Wśród swoich celów wymienia budowę chodnika i odwodnienia na ul. Dobrowolskiego i ul. Szymonowica, wylanie nowego asfaltu na części ul. Brucknera, uspokojenie ruchu drogowego na ul. Skotnickiej i doświetlenie przejść dla pieszych. Chce także zabiegać o przyspieszenie realizacji II etapu modernizacji ul. Mochnaniec i usprawnienie systemu zmianowego w SP nr 66.
kontakt: radnypiotrplonka@gmail.com
DZIELNICA XI – PODGÓRZE DUCHACKIE
Adam Siatka
Jest emerytowanym oficerem Państwowej Straży Pożarnej, a na Woli Duchackiej mieszka od urodzenia. Od lat sprzeciwia się chaotycznej zabudowie i angażuje w zachowanie historycznego charakteru tej części Krakowa. Jest członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej. Za cele w radzie dzielnicy stawia sobie stworzenie nowych miejsc dla uprawiania sportu, integracji i spotkań zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i seniorów.
kontakt: 798955613, adamsiatka11rd@gmail.com
Artur Ławrowski
Przez wiele lat był cenionym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 90 oraz Gimnazjum nr 75. Mówi o sobie, że edukacja to nie tylko jego zawód, ale i pasja – stworzył wzorcową szkołę integracyjną, przyjazną uczniom, z niepowtarzalnym klimatem. Jako dyrektor doprowadził do termomodernizacji szkoły oraz budowy nowoczesnego boiska. Jako radny chce wykorzystać swoje doświadczenie na rzecz poprawy warunków rozwoju dzieci i młodzieży. Za cel stawia sobie także budową Centrum Kultury i Rekreacji przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 17 na Woli Duchackiej Wschód, stworzenie Forum Edukacyjnego dla rodziców czy znaczące zwiększenie zielonych miejsc parkingowych i lepszą komunikację w dzielnicy. Będzie też zabiegał o uruchomienie konkursów grantowych na zajęcia pozalekcyjne i sportowe dla wszystkich placówek oświatowych na Woli Duchackiej oraz konkursy na ekologiczne projekty edukacyjne.
kontakt: 600342218, lawrowsk@interia.pl
Grzegorz Garboliński
Student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim i dumny mieszkaniec Podgórza Duchackiego. Jest założycielem Ogrodu Społecznego Piaski Nowe oraz inicjatorem kilku lokalnych projektów do budżetu obywatelskiego, w tym projektu „Sadzonki dla Podgórzan”, w ramach którego do mieszkańców dzielnicy trafiło kilka tysięcy sadzonek kwiatów i krzewów. Jego dotychczasowe działania nakierowane były na troskę o środowisko, rozwój lokalnej społeczności, sąsiedzkiej solidarności i partycypacji społecznej. Jako radny dzielnicy zamierza walczyć o zwiększenie współudziału mieszkańców w podejmowaniu lokalnych decyzji, działać na rzecz zieleni, ochrony środowiska i modernizacji zaniedbanych przestrzeni w dzielnicy. Ważna jest dla niego działalność na rzecz współtworzenia lokalnej wspólnoty i tożsamości.
Katarzyna Chachlowska
Mówi o sobie, że jest Piaszczanką z dziada pradziada. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 10 lat z powodzeniem prowadzi własną kancelarię radcowską. Angażuje się w działania na rzecz mieszkańców swojej okolicy w celu zaprzestania chaotycznej zabudowy oraz zatrzymania rozbudowy ul. Obronnej kosztem prywatnych gruntów. Aktywnie działała również na rzecz utworzenia parku Słona Woda. Prywatnie mama dwóch synków, wielbicielka dobrej kuchni, muzyki i podróży. W radzie dzielnicy zamierza zabiegać o utworzenie parku rzecznego Drwinka wraz z ścieżką rowerową na terenie Piasków Wielkich. Za cele stawia sobie także rozbudowę kanalizacji w Piaskach Wielkich, przede wszystkim od strony ul. Kalinowej, oraz budowę chodników na ul. Podedworze.
DZIELNICA XII – BIEŻANÓW-PROKOCIM
Dariusz Miksiewicz
Z zawodu radca prawny. Jest członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowy Bieżanów”, gdzie zabiega o jawność działalności Spółdzielni i racjonalne gospodarowanie jej finansami. Zależy mu na budowaniu lepszej współpracy radnych dzielnicy z mieszkańcami poprzez regularne spotkania dotyczące życia dzielnicy oraz transmisje sesji online dostępne dla mieszkańców, a także współpracę ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi. Szczególnie ważne jest dla niego dbanie o wspólną przestrzeń, chce walczyć m.in. o rewitalizację deptaku między ulicami Heleny i Aleksandry oraz wsparcie i rozwijanie projektu z budżetu obywatelskiego połączenia parków Jerzmanowskich, Lilli Wenedy i Aleksandry.
kontakt: dariusz.miksiewicz@gmail.com
DZIELNICA XIII – PODGÓRZE
Krzysztof Putyra
Mieszkaniec ul. Szafrana od początku istnienia osiedla, prywatnie tata przedszkolaka. W szczególności zależy mu na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w okolicy i zadbaniu, by na niezbędne inwestycje w okolicy były zabezpieczane środki. Zamierza dopilnować, by infrastruktura także w tej części dzielnicy była przyjazna dla wszystkich mieszkańców. Za cel stawia sobie m.in. budowę placu zabaw przy Stawie Banka oraz nowe huśtawki nad Wilgą i w Ogrodzie Chwastowym, a także uruchomienie oświetlenia w Parku Rzecznym Wilga. Postuluje też wyznaczenie nowych przejść dla pieszych w rejonie ulic Kobierzyńskiej, Skrzyneckiego i Rzemieślniczej.
kontakt: radny@putyra-podgorze.pl
Mikołaj Kasiej
Z wykształcenia historyk, pracuje jako analityk danych. Chce uczynić Zabłocie lepszym miejscem do życia dla mieszkańców w każdym wieku poprzez odbetonowanie i zazielenienie okolicy, a także wybudowanie placów zabaw z prawdziwego zdarzenia. Zależy mu również na dobru kierowców – za cel stawia sobie zwiększenie liczby miejsc postojowych dla mieszkańców.
kontakt: mikolaj.kasiej@gmail.com
Grzegorz Franciszek Kompa
Wieloletni radny Dzielnicy XIII – Podgórze. Zajmuje się głównie kwestiami praworządności, bezpieczeństwa oraz infrastruktury. Zależy mu na zapewnieniu rzetelnej reprezentacji mieszkańców przed strukturami urzędów miejskich, a także dbaniu o bezpieczeństwo w rejonie Podgórza oraz respektowaniu prawa przez organy miejskie. Chce polepszenia infrastruktury miejskiej oraz usprawnienia komunikacji urzędów z mieszkańcami. Planuje również działać w celu rozwiązania problemu parkowania w sezonie kąpieliskowym przy zalewie Bagry Wielkie.
kontakt: radny.podgorze@poczta.fm
DZIELNICA XIV – CZYŻYNY
Anna Czajkowska
Wieloletnia mieszkanka Czyżyn z bogatym doświadczeniem pracy w miejskiej jednostce samorządowej, które chce jak najlepiej wykorzystać w działaniach na rzecz mieszkańców. Szczególnie ważne są dla niej tematy związane z infrastrukturą, sportem i edukacją oraz promowanie budżetu obywatelskiego. Zależy jej na sadzeniu nowych drzew, a także budowie nowych parków i placów zabaw. Chce też poprawić bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców na terenie dzielnicy poprzez dodatkowe oświetlenie, remonty dróg oraz budowę nowych chodników i ścieżek rowerowych. Planuje również wspieranie wydarzeń kulturalno-sportowych na terenie dzielnicy.
kontakt: 531 642 459, potrzebydzielnicy@op.pl
Anna Diakowicz
Przedsiębiorca, nowohucianka, mieszkanka Czyżyn. Absolwentka Zootechniki na Uniwersytecie Rolniczym oraz Integracji Europejskiej na WSE. Za cel stawia sobie poprawę komfortu życia mieszkańców. Zamierza zabiegać o zagospodarowanie terenu byłych ogródków działkowych w Starych Czyżynach pod park rekreacyjny i wybieg dla psów. Planuje też poprawić bezpieczeństwo przez budowę kolejnego odcinka drogi asfaltowej ul. Strumyk i ul. Dolnomłyńskiej wraz z traktem dla pieszych oraz modernizację chodnika wzdłuż ul. Gałczyńskiego. Chce również doprowadzić do powstania ogrodzonego boiska do gry w piłkę nożną przy ul. Narciarskiej.
kontakt: 605 899 207, adiakowicz@gmail.com
Wiktor Hunek
W Krakowie mieszka od dziesięciu lat. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat służy mieszkańcom, pracując w Urzędzie Miasta Krakowa. Zależy mu, by członkowie Rady Dzielnicy dobrze znali okoliczne problemy i troszczyli się o potrzeby wszystkich mieszkańców dzielnicy, łącznie z seniorkami i seniorami oraz osobami z niepełnosprawnościami. Chce zadbać o przyśpieszenie i monitorowanie budowy chodnika łączącego ul. Tomickiego z ul. Sołtysowską wraz z oświetleniem oraz postarać się o remont chodników i obniżenie krawężników przy ul. Tomickiego. Marzy mu się przyjazne i zadbane osiedle, z nowymi ławkami, koszami na śmieci i psie odchody, rowerowym miasteczkiem z prawdziwego zdarzenia oraz miejscami parkingowymi. W Radzie Dzielnicy chce również reprezentować potrzeby mieszkańców TBS-ów i osiedla Botanika.
kontakt: 727 653 826, hunek@tomickiego.pl
DZIELNICA XVIII – NOWA HUTA
Amelia Juszczak-Michalska
Jest rodowitą Nowohucianką i od wielu lat walczy z niekontrolowaną zabudową na osiedlu Teatralnym. Za cel stawia sobie także rewitalizację i uporządkowanie podwórek, by stanowiły miejsca przyjazne dla dzieci i dorosłych, a także poprawienie bezpieczeństwa przez oświetlenie ulic i skwerów. Zamierza też działać na rzecz remontów zniszczonych chodników i ulic oraz racjonalnego rozplanowanie miejsc parkingowych. Chciałaby również utworzyć centrum seniora oraz wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży. W życiu kieruje się uczciwością, wiarą i szacunkiem do drugiego człowieka. Zawsze chętnie pomaga osobom, które zwracają się do niej w potrzebie, a dobro mieszkańców to dla niej priorytet.