Światowy Dzień Drzewa – happening Logicznej Alternatywy
10 października to Światowy Dzień Drzewa. Celem jego ustanowienia jest zwiększanie świadomości o tym, jak cenne są drzewa. Z tej okazji Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa zorganizowało na Rondzie Mogilskim happening, podczas którego grupa osób w przebraniach uświadamiała ludziom jak ważne dla miasta i dla człowieka są drzewa oraz ostrzegała przed bezmyślnym wycinaniem ich pod kolejne inwestycje.
Październik to w Krakowie także czas, kiedy zaczyna się „sezon smogowy”. Od lat nasze miasto zmaga się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy uruchamiane są piece węglowe i liczba pyłów emitowanych do atmosfery znacznie się zwiększa. Powszechnie wiadomo, że drzewa, oprócz produkowania tlenu, odgrywają także bardzo ważną rolę w procesie oczyszczania powietrza ze smogu. Tymczasem tylko w zeszłym roku w Krakowie za zgodą urzędników wycięto ich aż 16 tysięcy. Wydarzyło się to w mieście, które w rankingach dotyczących powierzchni terenów zielonych zawsze jest na szarym końcu.
– Od władz miasta często słyszymy albo, że problem smogu jest praktycznie rozwiązany, albo że „nie da się” zrobić więcej – mówi Łukasz Gibała, lider LA. – Prawdziwy problem polega jednak na tym, że urzędnicy nie zdają sobie sprawy, że przez masowe wydawanie pozwoleń na wycinkę jeszcze pogarszają sytuację. Jedno stare drzewo potrafi zneutralizować 5 ton zanieczyszczeń z powietrza rocznie. Dlatego właśnie w tym dniu chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne są one dla Krakowian. Nie można się godzić na usuwanie ich tylko ze względu na czyjeś „widzimisię” – najpierw dewelopera, a potem urzędnika – dodaje.
Magistrat twierdzi, że cały czas nasadzane są nowe drzewa. Jednak nawet sadzenie nowych roślin
w zamian za te, które się wycina, absolutnie nie jest wystarczającą rekompensatą. Ilość produkowanego przez drzewo tlenu oraz niwelowanych zanieczyszczeń wzrasta wraz z jego wiekiem. Przez pierwsze kilkanaście lat jego możliwości są bardzo ograniczone. Potrzeba na przykład aż 1700 dziesięcioletnich buków, aby wyprodukowały taką samą ilość tlenu, co jeden „100-latek”.
– Nasza akcja ma uświadomić mieszkańcom oraz urzędnikom, jak ważne dla naszego życia są drzewa – tłumaczy Adrianna Siudy z zarządu Logicznej Alternatywy – Nie tylko ze względu na tlen i walkę ze smogiem. Bliskość terenów zielonych wpływa także na samopoczucie człowieka, a nawet – jak wynika z badań – zmniejsza przestępczość – dodaje.