Zakrętkowa mapa Krakowa dla Mieszkańców
Zbieranie zakrętek, dzięki którym do potrzebujących może trafić sprzęt rehabilitacyjny, stało się w ostatnich latach powszechne. W wielu krakowskich domach czy biurach pojawiły się pojemniki, w których gromadzone są nakrętki z plastikowych butelek. Takie pudło stało też w biurze stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Kilka tygodni temu było już wypełnione po brzegi. – Okazało się jednak, że mapa punktów zbiórki, z której dotąd korzystaliśmy, jest nieaktualna. Tak powstał pomysł, żeby razem z mieszkańcami stworzyć nową mapę – mówi Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia i klubu radnych Kraków dla Mieszkańców.
Internetowa mapa, z której stowarzyszenie korzystało dotąd, pochodzi z 2017 roku – ale nie to jest główną przyczyną jej braku aktualności. Pandemia spowodowała, że wiele punktów, np. sklepów, czasowo zawiesiło zbieranie nakrętek. Ale, jak się okazało, Krakowianie zbierają dalej. – Na Facebooka wrzuciliśmy post o tym, że oddajemy zakrętki – i niespodziewanie odezwało się do nas wiele osób, które mają w domu zebrane nakrętki, ale nie wiedzą, gdzie mogą je oddać – opowiada Łukasz Gibała. – Zaczęliśmy zbierać informacje od mieszkańców, przeszukaliśmy grupy lokalne na Facebooku, każdy z nas rozejrzał się we własnej okolicy – i tak powstała mapa – mówi. Stowarzyszenie aktualizuje ją na bieżąco – jeśli tylko ktoś zgłosi nowy punkt albo da znać, że w wpisanym na mapę miejscu zbieranie zakrętek jest zawieszone, na mapie pojawia się albo z niej znika pinezka.
„Zakrętkowa” akcja Krakowa dla Mieszkańców na Facebooku ma też mniej przewidziane skutki. Przed kilkoma dniami ze stowarzyszeniem skontaktowali się pracownicy biblioteki na osiedlu Kalinowym 4. Ilość przekazywanych przez czytelników zakrętek przerosła bibliotekę. – W środę odebraliśmy od nich pięć 120-litrowych worków z nakrętkami i od razu zawieźliśmy je do Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” – opowiada Gibała. – Trzeba pogratulować pracownikom biblioteki i jej czytelnikom – ta ilość zakrętek robi wrażenie – dodaje.
Mapa punktów zbiórki zakrętek dostępna jest tutaj: bit.ly/2HfAPZq.
Jak to działa? Zebrane zakrętki przekazywane są firmom zajmującym się recyklingiem. Uzyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczane na sprzęt dla osób niepełnosprawnych, najczęściej to wózki inwalidzkie.